2010 Austin Results

Grand Champion Bull: Justin Grady with JW’s Bad Company

Reserve Grand Champion Bull: Steve Splitt with SS Sir Wyatt

Grand Champion Heifer: Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca

Reserve Champion Heifer: Steve Splitt with SS Miss Kim


 

 

Fall & Winter Junior Heifers

1. Justin Grady with JW’s Angelina; 2. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak 9V64; 3. Hilliary Dumas with HD TJ’s Alley Surprise; 4. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775; 5. LKRobinson Farms, Inc. with SF Miss Princess Laci; 6. Greg Schulz with SF Miss Poppi’s Half Pint

 

Champion:  Justin Grady with JW’s Angelina

Reserve: Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak 9V64

 

Summer Junior Heifers

Class 1

1. Steve Splitt with SS Miss Kim; 2. Steve Splitt with SS Miss Kitty; 3. Mason Leifeste with TLT Miss Molly; 4. Charlotte Williams with WW Golden June; 5. Dan Kasselder with DNA’s Lillian

 

Class 2

1. Charles & Ronda Fowler with DHR Super’s Twinkle Lil Star; 2. Charles & Ronda Fowler with DHR Daisy’s Rose; 3. Charlotte Williams with WW Silver Leaf; 4. Chalres & Ronda Fowler with SC Miss Rowena

 

Class 3

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunshine; 3. Salt Creek Ranch with WW Golden Cascade; 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Lyean; 5. Salt Creek Ranch with SC Miss Maybell

 

Chapion: Steve Splitt with SS Miss Kim

Reserve: Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam

 

Spring Junior Heifers

Class 5

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca; 2. Steve Splitt with EK Veronica J; 3. Steve Splitt with SS Miss Minnie; 4. Hilliary Dumas with HD Elvis’s Million Dollar Baby; 5. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Holli; 6. LKRobinson Farms Inc. with KAP Lil Kid Jaslin; 7. Salt Creek Ranch with SC Miss Aida; 8. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Quip Isha

 

Class 6

1. Steve Splitt with SS Miss Mary Lou; 2. Steve Splitt with SS Miss Shirley ET; 3. LKRobinson Farms, Inc. with SS Miss Bree; 4. Joshua Schulz with SCF Emily Rose; 5. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Alaina Viking; 6. Hilliary Dumas with HD William’s Queen Elizabeth; 7. Charlese & Ronda Fowler with SS Miss olivia

 

Champion: Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca

Reserve: Steve Splitt with SS Miss Mary Lou

 

Summer Intermediate Heifers

Class 9

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Kid Shyla ET; 2. Steve Splitt with SS Miss Bea; 3. LkRobinson Farms, Inc. with KAP Teddy’s Megan; 4. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Layla Sampson ET; 5. Charlotte Williams with WW Emerald Sampson

 

Champion: LKRobinson Farms, Inc. with KAP Kid Shyla ET

Reserve: Steve Splitt with SS Miss Bea

 

Spring Intermediate Heifers

Class 10

1. LKRobinson Farms, Inc. with LS Miss Pebble O’Gold 87U2; 2. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Gypsy; 3. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

 

Champion: LKRobinson Farms, Inc. with LS Pebble O’Gold 87U2

Reserve: LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Gypsy

 

Pair of Females:  1. Splitt Creek Ranch; 2. Salt Creek Ranch

 

Cow/Calf

Class 11

1. Hilliary Dumas with HD Legend’s Priscilla; 2. Greg Schulz with KAP Princess Poppi

Champion Cow/Calf: Hilliary Dumas with HD Legend’s Priscilla

Reserve Champion Cow/Calf: Greg Schulz with KAP Princess Poppi

 

Fall & Winter Bulls

Class 13

1. Meredith Roberts with JAM Prince Henry; 2. Jack King with JK’s High Jumper; 3. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil

 

Champion: Meredith Roberts with JAM Prince Henry

Reseerve: Jack King with JK’s High Jumper

 

Summer Junior Bulls

Class 14

1. Steve Splitt with SS Sir Wyatt; 2. Greg Schulz with DLT SF Hondo; 3. Charles & Ronda Fowler with DHR Super’s Shooting Star; 4. Charles & Ronda Fowler with DHR Cotton Eye Joe

 

Class 15

1. Justin Grady with JW’s Bad Company; 2. Justin Grady with JW’s Red One; 3. Justin Grady with JW’s Super Dude; 4. Justin Grady with JW’s Full Throttle

 

Champion:  Justin Grady with JW’s Bad Company

Reserve: Steve Splitt with SS Sir Wyatt

 

Spring Junior Bulls

Class 16

1. Jack King with SF Mr. Max; 2. Don Lawson with LL HB Red (Hell Boy)

 

Champion: Jack King with SF Mr. Max

Reserve: Don Lawson with LL HB Red (Hell Boy)

 

Summer Intermediate Bull

Class 17

1. Meredith Roberts with RR Guns and Poses; 2. Joshua Schulz with SCF Prince Harry

Champion: Meredith Roberts with RR Guns and Poses

Reserve: Joshua Schulz with SCF Prince Harry

 

Spring Intermediate Bulls

Class 20

1. Charlotte Williams with WW Sam’s Gold E; 2. Bob Massengale with IBA Rocky Mountain Repeat

Champion: Charlotte Williams with WW Sam’s Gold E

Reserve: Bob Massengale with IBA Rocky Mountain Repeat

 

Two Year Old Bulls

Class 21

1. Edward Meier with KAP Dominoe Blake; 2. Hilliary Dumas with HD Outlaw TJ; 3. Chalres & Ronda Fowler with SS Super Star; 4. Charles & Ronda Fowler with DHR Tuffy

 

Champion: Edward Meier with KAP Dominoe Blake

Reserve: Hilliary Dumas with HD Outlaw TJ

 

Pair of Bulls

Class 22

1. Justin Grady with JW’s Full Throttle

 

Prospect Steers

Class 23

1. Justin Grady with JW’s Bar None; 2. Charlotte Williams with WW Golden Eclipse

Champion: Justin Grady with JW’s Bar None

Reserve: Charlotte Williams with WW Golden Eclipse

 

Market Steers

Class 25

1. Kelton Poe with Mr. Douglas; 2. Brianna Dee with Udar; 3. Amber Dee with Ethan

Champion: Kelton Poe with Mr. Douglas

Reserve: Brianna Dee with Udar

 

Pre-Junior Prospect Steers

Class 1

1. Mason Leifeste with SS Sir Oklahoma; 2. Gunner Clapper with Maverick

 

Class 2

1. Elyssa Clark with KAP Lil Rockin Xan; 2. Gracie Clark with KAP Lil Skip Meyer

 

Champion: Elyssa Clark with KAP Lil Rockin Xan

Reserve: Gracie Clark with KAP Lil Skip Meyer

 

Pre-Junior Market Steers

Class 3

1. Mason Leifeste with KAP Wilson Hunter ET; 2. Landen Schertz with KAP James Bond

 

Class 4

1. Kelton Poe with Mr. Douglas; 2. Gracie Clark with Daryl

Champion: Mason Leifeste with KAP Wilson Hunter ET

Reserve: Kelton Poe with Mr. Douglas

 

Pre-Junior Heifer

Class 5 – Junior Heifers

1. Mason Leifeste with TLT Miss Molly; 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775

 

Class 6 – Junior Heifers

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Holli; 2. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Quip Isha

 

Champion: Mason Leifeste with TLT Miss Molly

Reserve: LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Holli

 

Class 7 – Intermediate Heifers

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Teddy’s Megan – Champion

 

Pre-Junior Showmanship

1. Gunner Clapper 2. Kelton Poe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *