American Royal 2010 Results

2010 AMERICAN ROYAL LIVESTOCK SHOW
MINIATURE HEREFORD SHOW RESULTS
Sunday, October 24, 2010
Judge: Wes Hudson, Harrison, AR

Class 1
1. Salt Creek Ranch with SC Miss Arianna, 2. Julie Sandstromg with SHF Disco De De, 3. Steve & Judy Splitt with SS Miss Lacy, 4. Steve & Emily Meyer with MF Cher, 5. Charles Livingston with WO Show me Late Lucy L102, 6. Steve & Emily Meyer with MF Dory

Class 2
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s January, 2. Steve & Judy Splitt with SS Miss Pretty Penney, 3. River Ridge with Lilly

JR Heifer Calf Reserve Champion: Salt Creek Ranch with SC Miss Arianna
JR Heifer Calf Champion: J Bar W Cattle Co. with JW’s January

Class 3
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Della ET, 2. Brent, Shelly, Jenna White with RHH Holly, 3. River Ridge with Miss Jenna, 4. Andrew Aguirre with SF Miss Mary Sue, 5. Greg Schulz with SF Miss Max Lilly

SR Heifer Calf Reserve Champion: Steve & Judy Splitt with SS Miss Della ET
SR Heifer Calf Champion: Brent, Shelly, Jenna White with RHH Holly

Class 4A
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina, 2. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 3. Ethan Smith with SF Miss Princess Laci, 4. J Bar W Cattle Co. with JW’s Madison, 5. Julie Sandstrom with SHF Disco Bree ET

Class 4B
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Kim, 2. DNA Cattle Co. with DNA’s Lillian, 3. Jeff Bash with SS Miss Kitty, 4. Leah Stroud with WW Golden June, 5. River Ridge with MLU Stella

Reserve Champion JR Heifer: J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina
Champion JR Heifer: Steve & Judy Splitt with SS Miss Kim

Class 5
1. Salt Creek Ranch with SC Miss Aida, 2. Salt Creek Ranch with SC Mis Lyean, 3. Steve & Judy Splitt with EK Veronica J, 4. Steve & Emily Meyer with KAP Lil Quay Viking, 5. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca, 6. Weston Robinson with KAP Lil Quip Isha

Class 6
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Mary Lou, 2. Ethan Smith with SS Miss Bree, 3. Brent, Shelly, Jenna White with SS Miss Abbie ET

Class 8: Cow/Calf
1. Salt Creek Ranch with SC J’s Rockette, 2. Steve & Charlotte Williams with MLV Molly, 3. LK Robinson Farms Inc with KAP Teddy’s Edna, 4. Greg Schulz with SS Mercedes

Class 9
1. J Bar W Cattle Co, 2. Salt Creek Ranch, 3. Steve & Emily Meyer

Class 10
1. Steve & Judy Splitt with SS Mr Seth, 2. Steve & Charlotte Williams with WW Tom Thumb, 3. Nelson Hershberger with KAP Magic Joel, 4. LK Robinson Farms Inc with LK Spencer, 5. River Ridge with Dewey, 6. Gregy Schulz with SF Mr Maxmillian Lex

Class 11
1. Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder

JR Bull Calf Reserve Champion: Steve & Judy Splitt with SS Mr. Seth
JR Bull Calf Champion: Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder

Class 12
1. Steve & Judy Splitt with SS Mr Kirk

SR Bull Calf Champion: Steve & Judy Splitt with SS Mr Kirk

Class 14
1. Steve & Judy Splitt with SS Sire Wyatt, 2. Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder, 3. J Bar W Cattle Co. with JW’s Red One, 4. J Bar W Cattle Co. with JW’z Bad Company

Reserve Champion JR Bull: Julie Sandstrom with SHF King Willie Kiel
Champion JR Bull: Steve & Judy Splitt with SS Sir Wyatt

Class 17
1. DNA Cattle Co. with DNA’s Stewart, 2. Steve & Charlotte Williams with WW Sam’s Gold E, 3. Beverly Strong with TAC Full Ride ET, 4. Brent, Shelly, Jenna White with SS Mr Moses ET

Reserve Champion SR Bull: Steve & Charlotte Williams with WW Same’s Gold E
Champion SR Bull: DNA Cattle Co. with DNA’s Stewart

Reserve Grand Champion Bull: Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder
Grand Champion Bull: DNA Cattle Co. with DNA’s Stewart

Class 18
1. J Bar W Cattle Co.

Class 20
1. Kirstie Kasch with WW Evening Rockstar

Champion Market Steer: Kirstie Kasch with WW Evening Rockstar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *