2011 Houston Livestock Show & Rodeo

Fall & Winter Junior Heifer Calves

 

Class 1:  1. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Breeze, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Macy, 3. Charlotte & Steve Williams with 05’s B-day Joy, 4. Bill & Dolores Jenkins with LS Queen Anne 055K, 5. Weston Robinson with WR’s Lois Lane, 6. Meredith Roberts with Triple D’s Destiny

 

Champion Fall & Winter Heifer Calves – KAP 1/2 Huntress Breeze

 

Reserve Champion Fall & Winter Heifer Calves – TLT Miss Macy

 

Summer Junior Heifers

 

Class 4: 1. Bill & Dolores Jenkins with LS Solana 033L, 2. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Faith

 

Class 5: 1. Juff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Kati, 2. Gracie Clark with Sunkist, 3. Schertz Livestock with LLLS Miss Dorla, 4. Dan Kasselder with DNA’s Dixey, 5. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Kate, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Emma

 

Class 6: 1. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Athena, 3. Dan Kasselder with DNA’s Daisey, 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Adele, 5. LK Robinson Farms with LK Little Missy

 

Champion Summer Junior Heifer Calf – KAP 1/2 Huntress Kati

 

Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf – Sunkist

 

Spring Junior Heifer Calves

 

Class 9: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. S&K Herefords with SC Miss Annable, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s Laci’s Lil Sis, 4. Steve Splitt with SS Miss Willow, 5. Steve Splitt with SS Miss Lacy, 6. S&K Herefords with SC Miss Arianna

 

Class 10: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s McKenna, 2. Steve Splitt with Miss Pretty Penney, 3. Montgomery Mini Herefords with HD Decker’s Miss Mabeline 1, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Lucey, 5. Jeff Fulghan with KAP’s Viking’s Lil Cupid

 

Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s Shiloh

 

Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf – SC Miss Annable

 

Fall & Winter Intermediate Heifers

 

Class 13: 1. LK Robinson Farms with SF Miss Max Lilly

 

Class 14: 1. Montgomery Mini Herefords with HD TJ’s Alley Surprise, 2. Meredith Roberts with KBH Little Juliet

 

Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – HC TJ’s Alley Surprise

 

Reserve Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – KBH Little Juliet

 

Summer Intermediate Heifers

 

Class 17: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Miss Tyler, 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775, 3. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 973L, 4. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 5. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak

 

Class 18: 1. Jeff Bash with Miss Kitty, 2. Mason Leifeste with TLT Miss Molly, 3. Leah Stroud with WW Golden June, 4. Andrew Aguirre with LS Miss Oak Ridge

 

Champion Summer Intermediate Heifer – JW’s Miss Tyler

 

Reserve Champion Summer Intermediate Heifer – Miss Kitty

 

Spring Intermediate Heifers

 

Class 21: Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl, 2. Jeff Fulgham with SC Miss Maybell, 3. 4 Wall Farms with SF Miss Chey Girl, 4. 4 Wall Farms with SF Miss Willy Girl

 

Champion Spring Intermediate Heifer – SF Mac Golden Girl

 

Reserve Champion Spring intermediate Heifer – SC Miss Maybell

 

Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Breeze

 

Reserve Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Kati

 

Cow/Calf

 

Class 26: 1. Weston Robinson with LS Miss Pebble O’Gold 87U2, 2. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

 

Champion Cow/Calf – LS Miss Pebble O’Gold 87U2

 

Reserve Champion Cow?Calf – SS Miss Mercedes

 

Pair of Females

 

Class 29: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster

 

Champion Pair of Females – JW’s Shiloh

 

Reserve Champion Pair of Females – SC Miss Aster

 

Fall & Winter Junior Bull Calves

 

Class 32: 1. Greg Schulz with SF Mr. Maximillian Lex, 2. Meredith Roberts with JAM Duke of Guns, 3. 4 Wall Farms with JAM Napoleon

 

Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – SF Mr. Maximillian Lex

 

Reserve Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – JAM Duke of Guns

 

Summer Junior Bull Calves

 

Class 35: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Tom Thumb, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Ted, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s All In

 

Class 36: 1. LK Robinson Farms with LK Spencer, 2. Bergheim Mini Herefords with BMH Prince Ferdinand, 3. Jeff Fulgham with KAP inch of Fletcher, 4. LK Robinson Farms with LK Sexi’s Sox, 5. JBarW Cattle Co. with JW’s Rocket, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Jack

 

Champion Summer Junior Bull Calf – WW Tom Thumb

 

Reserve Champion Summer Junior Bull Calf – LK Spencer

 

Spring Junior Bull Calves

 

Class 39: 1. Steve Splitt with SS Mr. Seth, 2. Cole Cattle with CCC Lance’s Five-0

 

Class 40: 1. Montgomery Mini Herefords with HD Sir Dexter

 

Champion Spring Junior Bull Calf – SS Mr. Seth

 

Reserve Champion Spring Junior Bull Calf – HD Sir Dexter

 

Fall & Winter Intermedite Bulls

 

Class 43: 1. Greg Schulz with SS Mr. Kirk

 

Champion Fall & Winter Intermediate Bull – SS Mr. Kirk

 

Summer Intermediate Bulls

 

Class 47: 1. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil, 2. Jeff Fulgham with LS Pine Mountain 945K

 

Champion Summer Intermediate Bull – JAM Husky Lil Devil

 

Reserve Champion Summer Intermediate Bull – LS Pine Mountain 945K

 

Spring Intermediate Bulls

 

Class 50: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Bad Company

 

Champion Spring Intermediate Bull – JW’s Bad Company

 

2-year-old Bulls

 

Class 53: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E, 2. Cole Cattle Co. with CCC Texas Ranger D02U

 

Champion 2-year-old Bull – WW Sam’s Gold E

 

Reserve Champion 2-year-old Bull – CCC Texas Ranger D02U

 

Grand Champion Bull – SS Mr. Seth

 

Reserve Grand Champion Bull – JW’s Bad Company

 

Pair of Bulls

 

1. Steve Splitt, 2. LK Robinson Farms, 3. Cole Cattle Co.

 

Premier Exhibitor

 

Steve Splitt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *