Houston Results

Fall & Winter Junior Heifer Calves

Class 1: 1. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Breeze, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Macy, 3. Charlotte & Steve Williams with 05’s B-day Joy, 4. Bill & Dolores Jenkins with LS Queen Anne 055K, 5. Weston Robinson with WR’s Lois Lane, 6. Meredith Roberts with Triple D’s Destiny

Champion Fall & Winter Heifer Calves – KAP 1/2 Huntress Breeze

Reserve Champion Fall & Winter Heifer Calves – TLT Miss Macy

Summer Junior Heifers

Class 4: 1. Bill & Dolores Jenkins with LS Solana 033L, 2. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Faith

Class 5: 1. Juff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Kati, 2. Gracie Clark with Sunkist, 3. Schertz Livestock with LLLS Miss Dorla, 4. Dan Kasselder with DNA’s Dixey, 5. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Kate, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Emma

Class 6: 1. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Athena, 3. Dan Kasselder with DNA’s Daisey, 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Adele, 5. LK Robinson Farms with LK Little Missy

Champion Summer Junior Heifer Calf – KAP 1/2 Huntress Kati

Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf – Sunkist

Spring Junior Heifer Calves

Class 9: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. S&K Herefords with SC Miss Annable, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s Laci’s Lil Sis, 4. Steve Splitt with SS Miss Willow, 5. Steve Splitt with SS Miss Lacy, 6. S&K Herefords with SC Miss Arianna

Class 10: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s McKenna, 2. Steve Splitt with Miss Pretty Penney, 3. Montgomery Mini Herefords with HD Decker’s Miss Mabeline 1, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Lucey, 5. Jeff Fulghan with KAP’s Viking’s Lil Cupid

Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s Shiloh

Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf – SC Miss Annable

Fall & Winter Intermediate Heifers

Class 13: 1. LK Robinson Farms with SF Miss Max Lilly

Class 14: 1. Montgomery Mini Herefords with HD TJ’s Alley Surprise, 2. Meredith Roberts with KBH Little Juliet

Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – HC TJ’s Alley Surprise

Reserve Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – KBH Little Juliet

Summer Intermediate Heifers

Class 17: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Miss Tyler, 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775, 3. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 973L, 4. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 5. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak

Class 18: 1. Jeff Bash with Miss Kitty, 2. Mason Leifeste with TLT Miss Molly, 3. Leah Stroud with WW Golden June, 4. Andrew Aguirre with LS Miss Oak Ridge

Champion Summer Intermediate Heifer – JW’s Miss Tyler

Reserve Champion Summer Intermediate Heifer – Miss Kitty

Spring Intermediate Heifers

Class 21: Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl, 2. Jeff Fulgham with SC Miss Maybell, 3. 4 Wall Farms with SF Miss Chey Girl, 4. 4 Wall Farms with SF Miss Willy Girl

Champion Spring Intermediate Heifer – SF Mac Golden Girl

Reserve Champion Spring intermediate Heifer – SC Miss Maybell

Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Breeze

Reserve Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Kati

Cow/Calf

Class 26: 1. Weston Robinson with LS Miss Pebble O’Gold 87U2, 2. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

Champion Cow/Calf – LS Miss Pebble O’Gold 87U2

Reserve Champion Cow?Calf – SS Miss Mercedes

Pair of Females

Class 29: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster

Champion Pair of Females – JW’s Shiloh

Reserve Champion Pair of Females – SC Miss Aster

Fall & Winter Junior Bull Calves

Class 32: 1. Greg Schulz with SF Mr. Maximillian Lex, 2. Meredith Roberts with JAM Duke of Guns, 3. 4 Wall Farms with JAM Napoleon

Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – SF Mr. Maximillian Lex

Reserve Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – JAM Duke of Guns

Summer Junior Bull Calves

Class 35: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Tom Thumb, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Ted, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s All In

Class 36: 1. LK Robinson Farms with LK Spencer, 2. Bergheim Mini Herefords with BMH Prince Ferdinand, 3. Jeff Fulgham with KAP inch of Fletcher, 4. LK Robinson Farms with LK Sexi’s Sox, 5. JBarW Cattle Co. with JW’s Rocket, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Jack

Champion Summer Junior Bull Calf – WW Tom Thumb

Reserve Champion Summer Junior Bull Calf – LK Spencer

Spring Junior Bull Calves

Class 39: 1. Steve Splitt with SS Mr. Seth, 2. Cole Cattle with CCC Lance’s Five-0

Class 40: 1. Montgomery Mini Herefords with HD Sir Dexter

Champion Spring Junior Bull Calf – SS Mr. Seth

Reserve Champion Spring Junior Bull Calf – HD Sir Dexter

Fall & Winter Intermedite Bulls

Class 43: 1. Greg Schulz with SS Mr. Kirk

Champion Fall & Winter Intermediate Bull – SS Mr. Kirk

Summer Intermediate Bulls

Class 47: 1. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil, 2. Jeff Fulgham with LS Pine Mountain 945K

Champion Summer Intermediate Bull – JAM Husky Lil Devil

Reserve Champion Summer Intermediate Bull – LS Pine Mountain 945K

Spring Intermediate Bulls

Class 50: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Bad Company

Champion Spring Intermediate Bull – JW’s Bad Company

2-year-old Bulls

Class 53: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E, 2. Cole Cattle Co. with CCC Texas Ranger D02U

Champion 2-year-old Bull – WW Sam’s Gold E

Reserve Champion 2-year-old Bull – CCC Texas Ranger D02U

Grand Champion Bull – SS Mr. Seth

Reserve Grand Champion Bull – JW’s Bad Company

Pair of Bulls

1. Steve Splitt, 2. LK Robinson Farms, 3. Cole Cattle Co.

Premier Exhibitor

Steve Splitt

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *