Houston Livestock Show

Houston Livestock Show
Houston, Texas

Class 1: Fall/Winter Jr Heifer
1. Bill Jenkins with BDJ Sugar Plum Oak*; 2. Aubree Blissard with MAB Coconut Lady 1405**; 3. D. McCall with Annabelle1; 4. Aubree Blissard with MABC Chocolate Lady 1404; 5. Cole Cattle Co. with CCC Limitless; 6. Meredith Roberts with JAM Lil’ Miss Muffin; 7. Cheraye Aguirre with CA Lady “A”; 8. Meredith Roberts with JAM Brandy’s Lil Hope; 9. Double W Ranch with WW Kid Edwina

Class 4: Summer Jr Heifers
1. Jeff Bash with Becket G Starlet 261L; 2. Salt Creek Ranch with SP Haley; 3. Double W Ranch with WW Golden Grace; 4. Diamond H Cattle with SP Sammy; 5. Cole Cattle Co. with CCC Tucson’s Bettina 15Y

Class 5: Summer Jr Heifers
1. Bill Jenkins with BDJ Silver Breez*; 2. Julie Sandstrom with SHF RLR Sachi; 3. Ethan Smith with LK’s Half Pint; 4. Meredith Roberts with Horseshoe B Miss 100X ; 5. Meredith Roberts with JAM Little Sister

Class 6: Summer Jr Heifers
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Hailey**; 2. Julie Sandstrom with SHF Kiel’s Delight; 3. Diamond H Cattle with SC Miss Babette; 4. Greg Schulz with SS Miss Ricki; 5. Double W Ranch with WW Tinker Bell; 6. LK Robinson Farms with LK’s Bonnie; 7. LK Robinson Farms with LK’s Taylor; 8. Double W Ranch with WW Diamond Sampson; 9. Jeff Fulgham with JF Deckers Betsey

Class 9: Spring Jr Heifers
1. Shelby Ehart with SK Bliss**; 2. D. McCall with DT Jade; 3. Steve Splitt with SS Miss Lady; 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Bibi; 5. J Bar W Cattle Co. with JW’s Miss Joey; 6. Bergheim Mini Herefords with SS Miss Irish; 7. Jeff Fulgham with JF Deckers Princess

Class 10: Spring Jr Heifers
1. Stock Martin with KAP Fletchers Lil Ermi*; 2. Stock Martin with KAP Fletcher’s Lil Anika; 3. Cheyenne Heitz with JF Max Golden Honey; 4. Julie Sandstrom with SHF Disco Sunni; 5. Jeff Fulgham with JF Jazmitaz; 6. Hilliary Dumas with HD TJ’s Outlaw Belle; 7. Diamond H Cattle/Chris Hoffman with DH TJ’s Outlaw Pearl; 8. Hilliary Dumas with HD TH’s Annie Oakley

Class 13: Fall/Winter Int. Heifers
1. Aubree Blissard with MABC Sara Gold 0402**

Class 14: Fall/Winter Int. Heifers
1. Steve Splitt with SS Miss Halie*; 2. Jace Jordan with BLP Baby Nut; 3. Kathryn Hallford with Horseshoe B Miss b100; 4. Van Dyke Herefords with Van Princess Alexis; 5. Greg Schulz with SF Miss Princess Josie; 6. William Wall with BLP Curly Q Moo

Class 17: Summer Int. Heifers
1. Mason & Shawn Leifeste with LS Star Sapphire 05K*; 2. Steve Splitt with SS Miss M&M**; 3. Bill Jenkins with LS Queen Anne 055K; 4. LK Robinson Farms with LK’s Jewel

Class 18: Summer Int. Heifers
1. Bill Jenkins with LS Solana 033L; 2. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Kati; 3. Cheraye Aguirre with LS Solana

Class 21: Spring Int. Heifers
1. Travis & Lauren Turner with SS Miss Pretty Penney*; 2. Mason & Shawn Leifeste with TLT Miss Lucey**; 3. Cole Cattle Co. with Lance’s Limited Edition 07X; 4. Leah Stroud with LS Star Sapphire 05N9; 5. Cole Cattle Co. with CCC Lance’s Ideal 02X; 6. Andrew Aguirre with LS Toughy’s Dawn 05TH; 7. Meredith Roberts with SS Miss Francis Bean

Grand Champion Female: Travis & Lauren Turner with SS Miss Pretty Penney
Reserve: Steve Splitt with SS Miss Halie

Class 26: Cow/Calf
1. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 973L*; 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775**; 3. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey

Class 29: Pair of Females
1. Cole Cattle Co*; 2. Aubree Blissard**; 3. LK Robinson Farms; 4. Double W Ranch

Class 32: Fall/Winter Bull Calves
1. Greg Schulz with SF Mr Decker Samson*; 2. Mason & Shawn Leifeste with MSL Heavy T**; 3. Weston Robinson with WR’s Twister; 4. Meredith Roberts with JAM Chrome and Cobalt; 5. Hilliary Dumas with HD Xman’s Magneto; 6. Cherryville Farms with Cherryville’s Tiny Dancer

Class 35: Summer Jr Bull Calves
1. Cole Cattle Co. with CCC Tucson’s Code-3 04Y**

Class 36: Summer Jr Bull Calves
1. Douglas Smith with PB Lonnie*; 2. Julie Sandstrom with SHF Kiel’s Burbon; 3. J Bar W Cattle Co. with JW’s Ace of Hearts; 4. J Bar W Cattle Co. with JW’s Tin Man; 5. Double W Ranch with WW Prince William

Class 39: Spring Jr Bull Calves
1. Steve Splitt with SS Wymore**

Class 40: Spring Jr Bull Calves
1. Steve Splitt with SS KC Joe 996ET*; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Braggin Rights; 3. Jeff Fulgham with JF Jack

Class 44: Fall/Winter Int. Bulls
1. Steve Splitt with SS Nicodemus*

Class 47: Summer Int. Bulls
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Roll the Dice*; 2. Meredith Roberts with JAM Duke of Guns**

Class 50: Sprint Int. Bulls
1. Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder*; 2. Bergheim Mini Herefords with BMH Prince Ferdinand**

Class 53: Two-Year-Old Bulls
1. Steve Splitt with SS Sir Wyatt*; 2. Van Dyke Herefords with Van Sir Allen**

Grand Champion Bull: Steve Splitt with SS Nicodemus
Reserve: J Bar W Cattle Co. with JW’s Roll the Dice

Class 58: Pair of Bulls
1. J Bar W Cattle Co.

* Division Champion
** Division Reserve Champion

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *