Category Archives: Show Results

imgp4948

2013 NILE

NILE Miniature Hereford Show in Billings, Montana
Saturday October 19th, 2013 at 1:00 p.m.
The judge was Bruce Kiesewetter from Letts, IA
OPEN SHOW
Class 1A- Heifer Calf- 1/1/13 & after
1st-EZ Chesters Lil Dottie  owned by: EZ/Mini Herefords of Whitefish,Mt. shown by:Casey Morris
2nd-EZ Winchesters Tiny owned & shown by: Isabell Johnson of Whitefish, Mt.(EZ/Mini Herefords)
3rd-LL Playmate Bundtini owned by: Lindsay Littles of Hot Springs, SD shown by: Justin Irgens
4th-LL Playmate Quatro owned by: Lindsay Littles of Hot Springs, S.D. shown by: Brandy March
5th-Liberty’s Playmate Frances owned by: Mycas Minnies of Buffalo Gap, S.D. shown by: Myca Cantrell
Class 2A- Heifer Calf- 9/1-12/31/12
1st-D&A Empress Emolyn owned & shown by: David Bennett of Rupert,
Class 4A- Heifer- 1/1-4/30/12
1st-LL Playmate Princess owned & shown by Alexis Johnson of Whitefish, Mt.(EZ/Mini Herefords)
2nd-LL Playmate Oralee owned by: Mycas Minnies of Buffalo Gap, SD shown by: Myca Cantrell
Class 4D-GRAND CHAMPION HEIFER
EZ Chesters Lil Dottie owned by EZ/Mini Herefords of Whitefish, Mt shown by: Casey Morris
Class 4E-RESERVE CHAMPION HEIFER
LL Playmate Princess owned & shown by: Alexis Johnson of Whitefish, MT (EZ/Mini Herefords)
Class 5A-Cow/Calf Pair
1st-Orion’s Red Oakette, EZ Chesters Lil Dottie owned by: EZ/Mini Herefords of Whitefish, Mt. shown by: Skip Schroeder & Alexis Johnson
2nd-LL Playmate Pearl, EZ Winchesters Tiny owned by: Isabell Johnson of Whitefish, Mt (EZ/Mini Herefords) shown by: Isabell Johnson & Casey Morris
3rd-LL Playmate Gracie, Liberty’s Playmate Frances owned by: Mycas Minnies shown by: Myca Cantrell & Brandy March
Class 5B- GRAND CHAMPION COW/CALF PAIR
Orion’s Red Oakette, EZ Chesters Lil Dottie owned by: EZ/Mini Herefords of Whitefish, Mt shown by: Skip Schroeder & Alexis Johnson
Class 5C RESERVE CHAMPION COW/CALF PAIR
LL Playmate Pearl, EZ Winchesters Tiny owned by: Isabell Johnson of Whitefish, Mt (EZ/Mini Herefords) shown by: Isabell Johnson & Casey Morris
Class 6A-Bull Calf 1/1/13 & after
1st-DNT’s Quip’s Peter Pan owned by: Shadow Mountain Cattle of Genola, UT shown by: Cameron Daniels
2nd-LL Playmate Traces Primero owned by: Lindsay Littles of Hot Springs, SD shown by: Justin Irgens
3rd-LL Playmate Deuce owned & shown by: Brandy March of Hot Springs, SD
4th-DNT’s Hunters Spirit owned by: Shadow Mountain Cattle of Genola, UT shown by: Hadley Daniels
Class 7A-Bull Calf 9/1-12/31/12
1st-D&A Sir Shawn owned & shown by: David Bennett of Rupert, ID
Class 9A-Bull 1/1-4/30/12
1st-JW’s Apollo owned by: Shadow Mountain Cattle of Genola, UT shown by: Daniel Taylor
Class 10D- GRAND CHAMPION BULL
DNT’s Quips Peter Pan owned by: Shadow Mountain Cattle of Genola, UT shown by: Cameron Daniels
Class 10E-RESERVE CHAMPION BULL
D&A Sir Shawn owned & shown by: David Bennett of Rupert, ID
YOUTH SHOW
Class 13A-Jr. Prospect Heifer after 1/1/13
1st-EZ Chesters Lil Dottie owned by: EZ/Mini Herefords of Whitefish, Mt shown by:Alexis Johnson
2nd-EZ Winchesters Tiny owned & shown by: Isabell Johnson of Whitefish, Mt (EZ/Mini Herefords)
3rd-Liberty’s Playmate Frances owned by: Mycas Minnies of Buffalo Gap, SD shown by: Myca Cantrell
Class 15A-Junior Showmanship
Grand Champion Showman- Isabell Johnson of Whitefish, Mt showing EZ Chesters Lil Dottie
Reserve Champion Showman-Hadley Daniels of Genola, Ut showing DNT’s Hunters Spirit
3rd Place-Alexis Johnson of Whitefish, Mt showing LL Playmate Princess
Class 15B-Senior Showmanship
Grand Champion Showman-Cameron Daniels of Genola, Ut showing DNT’s Quip’s Peter Pan
Reserve Champion Showman-Justin Irgens of Baker, Mt showing LL Playmate Traces Primero
3rd Place-Brandy March of Hot Springs, SD showing LL Playmate Deuce
4th Place-Myca Cantrell of Buffalo Gap, SD showing LL Playmate Oralee

 

 

2012 Northern Int’l Livestock Expo

Open Show
Class 1A: Junior Heifer Calf 1/1/12 & after
1. Kelsey Potter, Silver Peaks Farm w/ SPF Lucy Lou*, 2. David Morris, EZ Mini Herefords w/ EZ/ Chester’s Lil’ Ditsy**, 3. Lindzie Huber, w/ LL Playmate Holly, 4. Jim Lindsay, Lindsay Littles w/ LL Playmate Princess, 5. Myca Cantrell, w/ LL Playmate Oralee
Class 2A: Fall/Winter Senior Heifer Calf 9/1/11-12/31/11
1. Jerry Duval, DuVal Farms w/ DF Echanted Evening*
Class 4A: Spring Senior Heifer 1/1/11-4/30/11 Continue reading 2012 Northern Int’l Livestock Expo

2012 NAILE

Junior Show
Class A1: Heifers
1. Tate Bittner with Springfield’s Controversy*; 2. Karly Biddle with Miss Minnie**; 3. Conner Hayden with RJ TNT Missy; 4. Breck Debnam with SF Sasha 122

Class A2: Prospect Steers
1. Caroline Debnam with SF King Phillip*; 2. Karly Biddle with Mickey 1204**

Class A3: Market Steers
1. Payton Farmer with Skippy*; 2. Claire Brooks with RFD Rowdy Ben**

Pre-Junior Show

Class A4: Heifers
1. Carlee Smith with KAP Vance’s Lil Clair*; 2. Brooke Knicely with BAT Hiccup**; 3. Jenna White with RHH Nae Nae Continue reading 2012 NAILE

2012 American Royal

Open Show

Class 1A: Spring Heifer Calves
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Taylor; 2. Sandy Hills Farm with SHF Kiel’s Betti; 3. Paula Kath with MPK Ibans Carmen

Class 1B: Spring Heifer Calves
1. Maine Aim Ranch with SMH Miss Willow*; 2. River Ridge Mini Herefords with RR Wendy; 3. Chad & Kari Kreel with KAP Lil Kid Lyle

Class 2: Junior Heifer Calves
1. Sandy Hills Farm with SHF Thunder’s Lightning** Continue reading 2012 American Royal

wwtinkerbell-reservegrandchampion

2012 State Fair of Texas Results

Pre-Junior Show

Class 1: Prospect Steers
1. Allan Leifeste with Big Tim; 2. Lane Navarre with Meatball; 3. Schertz Livestock with KAP Fletcher Scout; 4. Alli Cunningham with Tater Tot

Class 2: Prospect Steers
1. Aubree Blissard with Payton*; 2. Kennedy Kauffman with JAM Gunner’s Playboy**; 3. Schertz Livestock with KAP Fletcher Tyler

Class 4: Market Steers
1. Guy Raasch with Pete; 2. Schertz Livestock with KAP Solar Malcom

Class 5: Market Steers
1. Barrett Howe with JAM G-Man*; 2. Aubree Blissard with JAM Earl** Continue reading 2012 State Fair of Texas Results

Cow Palace / Grand National Rodeo

Open Show

Class 2: Junior Heifer Calf
1. Dantre Ranch with DT Rowdy Amber

Class 4: Late Senior Heifer Calf
1. Jeff Sterling with SR Rose L9Y

Class 7: Late Summer Yearling Heifer
1. Vanherweg Family Trust with BCR Dutchess’es Pippa; 2. Vanherweg Family Trust with BCR Adrian’s Myra

Class 11: Early Junior Yearling Heifer
1. PJ Ranch with PJR Majestic Diamond 1105; 2. Jeff Sterling with DBK Evee Continue reading Cow Palace / Grand National Rodeo

West Texas Fair & Rodeo

Class 2: Spring Jr Heifers
1. LK Robinson Farm with LK’s Commotion; 2. LK Robinson Farm with LK’s Maybelle

Class 3. Fall/Winter Jr Heifers
1. Emilee Munchrath with BLP Miss Peanut*; 2. Aubree Blissard with MABC Coconut Lady**; 3. Aubree Blissard with MABC Chocolate Lady; 4. Andrew Aguirre with CA Lady A

Class 6: Summer Int. Heifers
1. Dolores Jenkins with BDJ Sugarplum Oak*; 2. Charlotte Williams with WW Golden Grace**; 3. Dolores Jenkins with BDJ Silver Breez; 4. Chris Hoffman with SP Sammy

Class 7: Spring Int. Heifers Continue reading West Texas Fair & Rodeo

Tri-State Fair & Rodeo Show Results

Open Show
Class 2: Spring Jr Heifer Calves
1. LK Robinson Farm with LK’s Maybelle*; 2. LK Robinson Farm with LK’s Taffey; 3. LK Robinson Farms with LK’s Commotion

Class 3: Fall/Winter Jr Heifers
1. Aubree Blissard with MABC Chocolate Lady 1404**; 2. Cheraye Aguirre with CA Lady “A”; 3. Emilee Munchrath with BLP Miss Peanut; 4. Aubree Blissard with MABC Coconut Lady

Class 4: Summer Int. Heifers
1. Bill & Dolores Jenkins with BDJ Silver Breez; 2. Bill & Dolores Jenkins with BDJ Sugar Plum Oak; 3. Charlotte Williams with WW Kid Edwina; 4. Charlotte Williams with WW Golden Grace; 5. LK Robinson Farm with LK’s Half Pint Continue reading Tri-State Fair & Rodeo Show Results

Pacific Northwest Miniature Hereford Show Results

Class1: Spring Heifer Calves
1. Potter Ranch Herefords with PJR Royal Juliet; 2. Silver Peaks Farm with SPF Lucy Lou

Class 2: Junior Heifer Calves
1. Straitside Ranch withSSR Crystal 202*; 2. Jensen Farms with JF Holomua; 3. Sweet Sippin Acres with Blue Moon; 4. Straitside Ranch with SSR Miss Tina 205; 5. Diamond S Herefords with Diamond S Starburst; 6. Straitside Ranch with SSR Abby 203**

Class 4: Sr. Heifer Calves
1. Diamond S Herefords with Diamond S Star Rose*

Class 5: Late Summer Yearling Heifers
1. Breeanna Hafner/DuVal Farms with DF Mia’s Miracle* Continue reading Pacific Northwest Miniature Hereford Show Results

1

Virtual Cattle Chow – Results are In!

Originally posted at amhnetwork on August 21, 2012

The results for the Virtual Cattle Show for Miniature Herefords classes One to Eleven are included in the pdf file attached here – including photos of the winning entries and the judge’s comments for classes One to Eight.

The results for the Virtual Cattle Show for Miniature Herefords class Twelve (Viewer’s Choice) can be seen here

Our thanks to Janet Poole of Riverlets Miniature Herefords (the co-ordinator of the virtual show) and the judges for their in depth analysis of all entries. Continue reading Virtual Cattle Chow – Results are In!

Star of Texas Fair & Rodeo

Class 1: Fall & Winter Jr Heifer Calves
1. Bill & Dolores Jenkins with BDJ Sugar Plum Oak*; 2. Laura Cole with CCC Limitless**; 3. Charlotte & Steve Williams with WWW Kid Edwina; 4. Aubree Blissard with MABC Coconut Lady 1405; 5. Aubree Blissard with MABC Chocolate Lady 14; 6. Cheraye Aguirre with CA Lady “A”; 7. Meredith Roberts with JAM Lil Miss Muffin

Class 2: Summer Jr Heifer Calf
1. Jeff Bash with Becket G Starlet 261L**; 2. Chris Hoffman with SP Sammy

Class 3: Summer Jr Heifer Calf
1. Bill & Dolores Jenkins with BDJ Silver Breez*; 2. LK Robinson Farms with LK’s Half Pint; 3. Meredith Roberts with JAM Little Sister; 4. Meredith Roberts with Horseshoe B Miss 100X Continue reading Star of Texas Fair & Rodeo

Northern Int’l Livestock Expo.

Northern International Livestock Expo.
Billings, Montana

Class 1A: Heifer Calves
1. Courtney Peters with LL Playmate Edna

Class 3A: Heifers 5/1 – 8/30/10
1. Kirstie Kasch with 05’s B-Day Joy

Class 4A: Heifers 1/1 – 4/30/10
1. Dave Morris with LL Playmate Pearle; 2. Beatrice Jensen with TAC Cotton Tandy JH2 ET; 3. Jeff & Kelli Krenning with LH Bonnie Lass; 4, Myca Cantrell with LL Playmate Grace; 5. Beatrice Jensen with TAC Odessa JH1 ET Continue reading Northern Int’l Livestock Expo.

Houston Livestock Show

Houston Livestock Show
Houston, Texas

Class 1: Fall/Winter Jr Heifer
1. Bill Jenkins with BDJ Sugar Plum Oak*; 2. Aubree Blissard with MAB Coconut Lady 1405**; 3. D. McCall with Annabelle1; 4. Aubree Blissard with MABC Chocolate Lady 1404; 5. Cole Cattle Co. with CCC Limitless; 6. Meredith Roberts with JAM Lil’ Miss Muffin; 7. Cheraye Aguirre with CA Lady “A”; 8. Meredith Roberts with JAM Brandy’s Lil Hope; 9. Double W Ranch with WW Kid Edwina

Class 4: Summer Jr Heifers
1. Jeff Bash with Becket G Starlet 261L; 2. Salt Creek Ranch with SP Haley; 3. Double W Ranch with WW Golden Grace; 4. Diamond H Cattle with SP Sammy; 5. Cole Cattle Co. with CCC Tucson’s Bettina 15Y Continue reading Houston Livestock Show

San Antonio Livestock Show Results 2012

CLASS 1: Fall & Winter Junior Heifer Calves: July 1- December 31, 2011

1). Preslies Lisa Marie David Ivy

2). Preslies Pricilla David Ivy

3). CCC Limitless Cole Cattle Company

4). MABC Chocolate Lady Aubree Blizzard

5). MABC Coconut Lady 1405 Aubree Blizzard

6). BDJ Sugar Plum Oak Bill & Dolores Jenkins Continue reading San Antonio Livestock Show Results 2012

2012 San Antonio Results

CLASS 1: Fall & Winter Junior Heifer Calves: July 1- December 31, 2011

1). Preslies Lisa Marie David Ivy
2). Preslies Pricilla David Ivy
3). CCC Limitless Cole Cattle Company
4). MABC Chocolate Lady Aubree Blizzard
5). MABC Coconut Lady 1405 Aubree Blizzard
6). BDJ Sugar Plum Oak Bill & Dolores Jenkins

CHAMPION FALL & WINTER JUNIOR HEIFER: 689 Preslie’s Lisa Marie
RES. CHAMPION FALL & WINTER JUNIOR HEIFER: 688 Preslie’s Pricilla

CLASS 4: Summer Junior Heifer Calves: June 1- June 30, 2011
1). CCC Tucson’s Bettina Cole Cattle Company
2). JAM Princess Carolyn Meredith Roberts

CLASS 5: Summer Junior Heifer Calves: May 1- May 31, 2011
1). BDJ Silver Breez Bill & Dolores Jenkins
2). JAM Little Sister Meredith Roberts
3). Horseshoe B Miss 100X Meredith Roberts

Continue reading 2012 San Antonio Results

2012 National Western

Denver, Colorado

Females

Class: 101 Fall Jr Heifer Calves
1. D. McCall with Annabelle*; 2. Randy & Karen Olson with O5′s Miss Hanna**; 3. Charlotte & Steve Williams with WW Kid Edwina; 4. Dry Hollow Ranch with DHR Super’s Goodbye Girl

Class: 102A Summer Jr Heifer Calves
1. Jeane Adams with SP Sammy; 2. Jeane Adams with SP Haley; 3. Old School Genetics with G Starlet 261; 4. Dry Hollow Ranch with DHR Tuffy’s Snowflake; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Super’s Trinity; 6. Double W Ranch with WW Golden Grace

Class: 102B Summer Jr Heifer Calves
1. Landgren Ranch with LR Miss Holly*; 2. Shelley White with RHH White Oak Girl**; 3. Julie Sandstrom with SHF RLR Macy; 4. Lawrence Velasquez with ABJ CLEOPATRA; 5. Randy & Karen Olson with O5′s Miss Georgia; 6. Dry Hollow Ranch with DHR Super’s Mountain Belle; 7. Dry Hollow Ranch with DHR Tuffy’s Ruby Jewel

Class: 103A Spring Jr Heifer Calves
1. DNA CATTLE CO with DNA’S PEARL*; 2. J BAR W Cattle Co. with JW’s Hailey; 3. Tina Snyder with MPK GRACE QUIP; 4. Double W Ranch with WW Tinker Bell; 5. Shelby Ehart with SK Bela; 6. Ribble Land & Cattle Co. with CR’s Magic Bell

Class: 103B Spring Jr Heifer Calves
1. Julie Sandstrom with SHF Kiel’s Delight**; 2. Salt Creek Ranch with SC MISS BABETTE; 3. J BAR W Cattle Co. with JW’s Amaretto; 4. Steve Splitt with SS Miss Rickie; 5. Shelby Ehart with SK Blye; ; 6. Double W Ranch with WW Diamond Sampson

Class: 104A Early Spring Jr Heifer Calves
1. D. McCall with DT Jade*; 2. Salt Creek Ranch with SC MISS BIBI**; 3. Shelby Ehart with SK Bliss; 4. Madison McCullough with RR Sassy; 5. J Bar W Cattle Co. with JW’S Sheza A Flirt; 6. Steve Splitt with SS MISS EVE

Class: 104B Early Spring Jr Heifer Calves
1. Steve Splitt with SS MISS LADY; 2. J BAR W Cattle Co. with JW’s Miss Joey; 3. J BAR W Cattle Co. with JW’s Cassie; 4. Lawrence Velasquez with ABJ LAILA; 5. Lawrence Velasquez with ABJ FOXY; 6. Steve Splitt with SS MISS IRISH

Class: 105 Winter Jr Heifer Calves
1. Stock Martin with KAP Fletcher’s lil Ermi*; 2. Stock Martin with KAP Fletcher’s Lil Anika**; 3. Julie Sandstrom with SHF Disco Suani; 4. Chris Hoffman with HD TJ’S OUTLAW PEARL; 5. Steve Splitt with SS MISS MONEY ET

Class: 107A Summer Int Heifers
1. Steve Splitt with SS MISS HALIE; 2. Shelley White with RHH Elly; 3. DuVal Farms with DF Ambers Ol Glory; 4. Steve Splitt with SS Silver Princess; 5. Randy & Karen Olson with O5′s Sauce Monkey Bo

Class: 107B Summer Int Heifers
1. Larry Harmon with KAP Viking’s Lil Adair*; 2. J BAR W Cattle Co. with JW’s Tiana**; 3. Kirstie Kasch with O5′s B=Day Joy; 4. Steve Splitt with SS MISS M&M; 5. Richard McLean with BMH Lucky Star

Class: 108A Spring Int Heifers
1. Brian Martin with KAP 1/2 Huntress Myrna**; 2. Randy & Karen Olson with o5′s Miss Cheyenne; 3. Shelly Lee with MC Patches; 4. Dry Hollow Ranch with DHR Kate; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Pattie; 6. Double W Ranch with LS Grand Princess 0553; 7. Double W Ranch with LS Gold Empress 0409

Class: 108B Spring Int Heifers
1. DuVal Farms DF Rose’s Faith*; 2. DNA CATTLE CO with DNA’S DAISEY; 3. DNA CATTLE CO with DNA’S DIXIE; 4. Randy & Karen Olson with O5′s Miss Sylvia; 5. Leah Stroud with LS Star Sapphire 05N9; 6. Steve Splitt with SS MAYBE; 7. Double W Ranch with LS Imperial Princess 002K; 8. Double W Ranch with LS Toughy’s Dawn 072K

Class: 109 Winter Int Heifers
1. Larry Harmon with JW’s Shiloh*; 2. Shelley White with SS Miss Willow**; 3. Steve Splitt with SS KORA ET; 4. Dry Hollow Ranch with SS Miss Asia; 5. Steve Splitt with SS MISS BRENDA

Grand Champion Female: Larry Harmon with KAP Viking’s Lil Adair
Reserve: Larry Harmon with JW’s Shiloh

Class:301 Cow/Calf Pair
1. DNA CATTLE CO with DNA’S BAILEY’S PRIDE*; 2. Randy & Karen Olson with O5′s Miss Amelia**

Class: POF – Pair of Females
1. Salt Creek Ranch; 2. Steve Splitt; 3. J BAR W Cattle Co.; 4. Shelley White; 5. DuVal Farms; 6. Jeane Adams; 7. DNA CATTLE CO

Bulls

Class: 201 Fall Jr Bull Calves
1. Lawrence Velasquez with ABJ BLADE*

Class: 202 Summer Jr Bull Calves
1. Julie Sandstrom with SHF Kiel’s Burbon*; 2. Randy & Karen Olson with o5′s Real Deal**; 3. Shelley White with WO Show Me Sweet Willie; 4. Randy & Karen Olson with O5′s Pay Day; 5. Randy & Karen Olson with O5′s Roscoe

Class: 203 Spring Jr Bull Calves
1. J BAR W Cattle Co. with JW’s Tin Man*; 2. Julie Sandstrom with PB Lonnie**; 3. J BAR W Cattle Co. with JW’s Ace of Hearts; 4. Charlotte & Steve Williams with WW Prince William

Class: 204 Early Spring Jr Bull Calves
1. Steve Splitt with SS WYMORE*; 2. Tina Snyder with RR OLIVER**

Class: 205 Winter Jr Bull Calves
1. Steve Splitt with SS KC JOE 996ET*; 2. J BAR W Cattle Co. with JW’s Braggin Rights**

Class: 206 Fall Int Bulls
1. Steve Splitt with SS NICODEMUS*; 2. DuVal Farms with DF Cascades Maveric**

Class: 207 Summer Int Bulls
1. J BAR W Cattle Co. with JW’s Too Cool*

Class: 208A Spring Int Bulls
1. DuVal Farms with DF Cascade’s High Caliber*; 2. Randy & Karen Olson with O5′s He’s All That**; 3. J BAR W Cattle Co. with JW’s Roll the Dice; 4. David Bennett with WW Tom Thumb; 5. Randy & Karen Olson with O5′s Woodrow

Class: 208B Spring Int Bulls
1. Richard McLean with BMH Prince Ferdinand; 2. Dry Hollow Ranch with DHR Jack; 3. J BAR W Cattle Co. with JW’s A Top Gun

Class: 209 Winter Int Bulls
1. Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder*; 2. DNA CATTLE CO with DNA’S DALLAS**; 3. Steve Splitt with SS MR SETH

Grand Champion Bull: DuVal Farms with DF Cascade’s High Caliber
Reserve: Randy & Karen Olson with O5′s He’s All That

Class: POB – Pair of Bulls
1. Steve Splitt; 2. DuVal Farms; 3. J BAR W Cattle Co.

Steers

Class: 901A Prospect Steers
1. J BAR W Cattle Co. with JW’s Night Moves; 2. J BAR W Cattle Co. with JWS Show Time; 3. Stephen McIntyre with Mac’s Roho Blanco; 4. Shelley White with RHH Mr. Ozark Moses; 5. Lawrence Velasquez with ABJ Gordy

Class: 901B Prospect Steers
1. Double W Ranch with WW Rusty Red*; 2. Maxwell Hackman with UTI**; 3. J BAR W Cattle Co. with JW’s Southern Hospitality; 4. Steve Splitt with SS Dudley; 5. Steve Splitt with SS MR TROOPER

Class: 902 Market Steers
1. Corbin Marsh with Shaggy*; 2. Maxwell Hackman with S Master Abe**; 3. Erin Eldridge with DF Remington; 4. Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk; 5. Shelly Lee with JW’s Thriller

Junior Show

Class: 903 Jr Prospect Heifers
1. DNA CATTLE CO with DNA’S PEARL*; 2. Shelley White with RHH White Oak Girl**; 3. Stock Martin with Kap Fletcher’s Lil Anika; 4. Stock Martin with KAP Fletcher’s Lil Ermi; 6. Steve Splitt with SS MISS MONEY ET

Class: 904 Jr Prospect Steers
1. Maxwell Hackman with UTI*; 2. Steve Splitt with SS Dudley**; 3. Steve Splitt with SS MR TROOPER; 4. Ribble Land & Cattle Co. with Billy Bob

Class: 905 Jr Market Steers
1. Maxwell Hackman with S Master Abe*; 2. Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk**; 3. Shelly Lee with JW’s Thriller

 

* Division Champion
** Division Reserve Champion

North American Int’l Livestock Expo.

Junior Show

Class A1: Heifers
1. Wyatt Debnam with Springfields Controversy; 2. O. Beck Debnam with SF SCW Kendall; 3. Ashton Lisby with CU&C’s Gypsy Rain Naomi

Champion: Wyatt Debnam
Reserve: O. Beck Debnam

Class A2: Prospect Steers
1. Caroline Debnam with Tate

Champion: Caroline Debnam

Class A3: Market Steers
1. Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk; 2. Caroline Debnam with SF Wreckless Driver

Champion: Leah Stroud
Reserve: Caroline Debnam

Pre-Junior Show

Class A4: Heifers
1. Trey Stottsberry with MVF Lil Urban Josie; 2. Jenna White with RHH Iowa White Oak Girl; 3. Avery Brooks with RFD Kid’s Anticipation; 4. Gus Sciano with RFD Gada’s Near Miss

Class A5: Heifers
1. Ashley Fordyce with Bat Twizzle Dee; 2. Brandon Lisby with C&C’s Gypsy Rain Naomi

Champion: Trey Stottsberry
Reserve: Jenna White

Class A6: Prospect Steers
1. Jordan Landin with Bat Bear; 2. Trey Stottsberry with MVF Lil Urban Iffy; 3. Beau Stottsberry with MVF Lil Urban Hiffy; 4. Claire Brooks with RFD Rock Solid Mark

Champion: Jordan Landin
Reserve: Trey Stottsberry

Open Show

Class 1: Junior Heifer Calves
1. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Josie; 2. Springfields Farm with Springfields Controversy; 3. Rolling Hills Miniature Herefords with RHH Iowa White Oak Girl; 4. Sunny Creek Farms with SC’s Mika; 5. Rick & Debra Flohr with RFD Kid’s Anticipation

Class 2: Junior Heifer Calves
1. River Ridge Mini Herefords with MPK Grace Quip; 2. Fordyce Farms with Bat Sweet Sprinkles; 3. Springfields Farm with SF SCW Kendall; 4. Rick & Debra Flohr with RFD Gada’s Near Miss; 5. Bill & Bonnie Hairrell with BBB Izar’s Mollie Jo

Champion: Meadowview Farms with MVF Lil Urban Josie
Reserve: Springfields Farm with Springfields Controversy

Class 3: Spring Heifer Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady; 2. River Ridge Mini Herefords with RR Sassy; 3. D+S Mini Herefords with D+S Princess Kate

Class 4: Spring Heifer Calves
1. Sandy Hills Farm with SHF Disco Sunni; 2. Fordyce Farms with Bat Gracie; 3. Cody & Ashley Herman with HL SSF Snow White H104-ET; 4. Splitt Creek Ranch with SS Miss Money ET

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady
Reserve: Sandy Hills Farm with SHF Disco Sunni

Class 5: Intermediate Senior Heifers
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie; 2. Rolling Hills Miniature Herefords with RHH Elly; 3. River Ridge Mini Herefords with RR Heidi; 4. Sunny Creek Farms with Miss Ali’s Dora

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie
Reserve: Rolling Hills Miniature Herefords with RHH Elly

Class 6: Summer Senior Heifers
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss M&M; 2. D+S Mini Herefords with Susie Q; 3. Leah Stroud with 05’s B-Day Joy; 4. Fordyce Farms with Bat Twizzle Dee

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss M&M
Reserve: D+S Mini Hereford with Susie Q

Class 7: Spring Senior Heifers
1. Leah Stroud with LS Star Saphire 05N9; 2. Cream & Crimson Cattle Co. with C&C’s Gypsie Rain Naomi

Class 8: Spring Senior Heifers
1. Sandy Hills Farm with SHF Discoe Dede; 2. Splitt Creek Ranch with SS Kora ET; 3. Rick & Debra Flohr with KAP Huntress Telia

Champion: Sandy Hills Farm with SHF Disco Dede
Reserve: Splitt Creek Ranch with SS Kora ET

Grand Champion Heifer:
Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady

Reserve Grand Champion Heifer:
Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie

Class 9: Cow/Calf Pair
1. Springfields Farms with KAP Sasha Rose; 2. Bill & Bonnie Hairrell with C&C’s Hallie Jo

Champion: Springfields Farms with KAP Sasha Rose
Reserve: Bill & Bonnie Hairrell with C&C’s Hallie Jo

Class 10: Pair of Females Bred & Owned
1. Splitt Creek Ranch; 2. Sandy Hills Farm; 3. Rolling Hills Miniature Herefords; 4. Fordyce Farms

Class 11: Prospect Steers
1. Fordyce Farms with Bat Bear; 2. Springfields Farm with Tate; 3. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Hiffy; 4. D+S Mini Herefords with Andro

Class 12: Prospect Steers
1. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Iffy; 2. Rick and Debra Flohr with RFD Rock Solid Mark

Champion: Fordyce Farms with Bat Bear
Reserve: Meadowview Farms with MVF Lil Urban Iffy

Class 13: Market Steers
1. Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk; 2. Springfields Farm with SF Wreckless Driver; 3. D+S Mini Herefords with Hank

Champion: Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk
Reserve: Springfields Farm with SF Wreckless Driver

Class 14: Junior Bull Calves
1. WO Show Me Sweet Willie; 2. Sandy Hills Farm with SHF Kiels Styker

Champion: WO Show Me Sweet Willie
Reserve: Sandy Hills Farm with SHF Kiels Styker

Class 15: Spring Bull Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Wymore; 2. Splitt Creek Ranch with SS KC Joe 996 ET; 3. Sandy Hills Farm with SHF Disco Pauly; 4. River Ridge Mini Herefords with RR Oliver

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Wymore
Reserve: Splitt Creek Ranch with SS KC Joe 996 ET

Class 16: Summer Senior Bull
1. Leah Stroud with WW Tom Thumb

Champion: Leah Stroud with WW Tom Thumb

Class 17: Spring Senior Bull
1. Sandy Hills Farm with SHF Disco Thunder

Champion: Sandy Hills Farm with SHF Disco Thunder

Grand Champion Bull:
Sandy Hills Farm with SHF Disco Thunder

Reserve Grand Champion Bull:
Splitt Creek Ranch with SS Wymore

Class 18: Pair of Bulls Bred & Owned
1. Sandy Hills Farm; 2. Splitt Creek Ranch