Category Archives: 2010

Tri-State Fair Results

Class 1: Prospect Steers
1. ABJ Cattle Co. with ABJ Lil Manchild

Class 2: Market Steers
1. Ralee Bain with KAP Volomg Barto; 2. Benjamin James with Zero; 3. Audrey Ratliff with WW Golden Eclipse; 4. Kirstie Kasch with WW Evening Rockstar

Class 3: Winter Heifer Calves
1. Andrew Aguirre with SF Miss Mary Sue; 2. Greg Schulz with SF Miss Max Lilly; 3. LK Robinson Farms with SF Miss Mary Lou

Fall Heifer Calf Champion – SF Miss Mary Sue
Reserve Fall Heifer Calf Champion – SF Miss Max Lilly

Class 5: Late Summer Yearling Females
1. Aubree Blissard withLS Sir Tristan’s Lady 973L; 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775; 3. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubry; 4. Ethan Smith with SF Miss Princess Laci; 5. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak 9V64; 6. ABJ Cattle Co with ABJ Tara

Class 6: Early Summer Yearling Females
1. Leah Stroud with WW Golden June

Intermediate Champion Female – LS Sir Tristan’s Lady 973L
Reserve Intermediate Champion Female – WW Golden June

Class 7: Spring Yearling Females
1. Ethan Smith with KAP Lil Kid Jaslin; 2. Weston Robinson with KAP Lil Quip Isha; 3. Cameron Wall with SF Miss Willy Girl; 4. Alea Smith with 05’s Miss Jessica; 5. ABJ Cattle Co with SS Miss Shimmer; 6. ABJ Cattle Co with ABJ Bonita

Class 8: Junior Yearling Females
1. Ethan Smith with SS Miss Bree; 2. Katelin Wall with SF Miss Chey Girl; 3. Weston Robinson with SS Miss Jill

Champion Yearling Heifer – SS Miss Bree
Reserve Champion Yearling Heifer – KAP Lil Kid Jaslin

GRAND CHAMPION FEMALE – SS Miss Bree
RESERVE GRAND CHAMPION FEMALE – LS Sir Tristan’s Lady 973L

Class 10: Cow/Calf
1. LK Robinson Farms with KA Teddy’s Edna; 2. Double W Ranch with MLU Molly; 3. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

Class 11: Spring Bull Calves
1. LK Robinson Farms with LK Spencer; 2. Double W Ranch with WW Tom Thumb; 3. Greg Schulz with SF Mr. Maximillian Lex

Junior Bull Calf Champion – LK Spencer
Reserve Junior Bull Calf Champion – WW Tom Thumb

Class 16: Spring Yearling Bulls
1. ABJ Cattle Co with SS Sir George

Yearling Bull Champion – SS Sir George

Class 19: 2-Year-Old Bulls
1. Double W Ranch with WW Sam’s Gold E

Senior Champion Bull – WW Sam’s Gold E

GRAND CHAMPION BULL – SS Sir George
RESERVE GRAND CHAMPION BULL – LK Spencer

Class 20: Premier Exhibitor
1. KL Robinson Farms; 2. Schulz Farm

Junior Showmanship

Pre-Junior (ages 3-7)
Won by: Raylee Bain
Particpants: Aubree Blissard, Benjamin James, Audrey Ratliff, Madeline Smith, Fallon Velasquez

Junior (ages 8-12)
Won by: Myka Blissard
Participants: Andrew Aguirre, Alea Smith

Senior (ages 13-18)
Won by: Leah Stroud
Participants: Cheraye Aguirre, Ethan Smith, Kirstie Kasch, Weston Robinson, Lawrence Velasquez, Cameron Wall

 

 

 

 

 

Oregon State Fair Results

2010 Oregon State Fair
“The Best In The West” Miniature Hereford Show
Classes:
Class 1. Spring Heifer Calves- calved after 3/1/10
1.DF Violet’s Hope–DuVal Farms, Silverton, OR

Class 2. Jr. Heifer Calves- 1/1-2/28/10
1. RR Miss Samantha Silver–Riverslide Ranch, Stevenson, MT; 2. SSR Nita 02–Straitside Ranch, Sequim, WA

Jr. Heifer Calf Champion
RR Miss Samantha Silver
Jr. Heifer Calf Reserve Champion
DF Violet’s Hope

Class 3. Winter Heifer Calves-11/1-12/31/09
1. DF Silver Belle–DuVal Farms, Silverton, OR; 2. DF Sullivan’s Pearl–Alyssa DuVal, Silverton, OR; 3. SPF Queen Susan–Silver Peaks Farm, Silverton, OR; 4. SPF Stars First Noel– Kelsey Potter, Silverton, OR

Class 4. Sr. Heifer Calves- 9/1-10/31/09
1. DF Sapphire–DuVal Farms/Megan Veach, Silverton, OR; 2. St. Paulie Girl– Sweet Sippin Acres, Whitmore, CA; 3. SSR Candance 968–Straitside Ranch, Sequim, WA

Fall Heifer Calf Champion
DF Silver Belle– DuVal Farms, Silverton,OR
Fall Heifer Calf Reserve Champion
DF Sullivan’s Pearl– Alyssa DuVal, Silverton, OR

Class 5. Late Summer Yearling Heifer- 7/1-8/31/09
1. DF Aurora Borealis–DuVal Farms, Silverton, OR; 2. Diamond S Willamina– Diamond S Herefords, Kennewick, WA

Class 6. Early Summer Yearling Heifer- 5/1-6/31/09
1. o5’s Mo Eva–PJ Ranch, Winton, CA; 2. DF Serenade–Alyssa DuVal, Silverton, OR; 3. DF Princess Mia–DuVal Farms/, Silverton, OR; 4. PJR Little Ariana–PJ Ranch, Winton, CA; 5. SSR Tulip 963–Straitside Ranch, Sequim, WA; 6. SSR Micky 965–Straitside Ranch, Sequim, WA

Intermediate Heifer Champion
DF Aurora Borealis–DuVal Farms, Silverton, OR
Intermediate Heifer Reserve Champion
o5’s Mo Eva–PJ Ranch, Winton, CA

Class 7. Spring Yearling Heifer- 3/1-4/30/09
1. DF Coral’s BJ–Alyssa DuVal, Silverton, OR; 2. DF Abby Rose–Alyssa DuVal, Silverton, OR; 3. Cinder–Margaret Aldridge, Bayfield , CO; 4. RR Miss Lala Tikette–Riverslide Ranch, Stevensville, MT; 5. Tokima–DuVal Farms/Megan Veach, Silverton, OR; 6. SSR Cary 960–Straitside Ranch, Sequim, WA

Yearling Heifer Champion
DF Coral’s BJ–Alyssa DuVal, Silverton, OR
Yearling Heifer Reserve Champion
DF Abby Rose–Alyssa DuVal, Silverton, OR

GRAND CHAMPION FEMALE
DF Aurora Borealis–DuVal Farms
RESERVE GRAND CHAMPION FEMALE
RR Miss Samantha Silver–Riverslide Ranch

Class 10. Cow/Calf Pairs
1. RR Ali Hi–Riverslide Ranch, Stevensville, MT; 2.KAP Baby Pudge Pudge–PJ Ranch, Winton, CA; 3. o5’s Mo Emma–DuVal Farms, Silverton, OR; 4. SSR Josy 718–Straitside Ranch, Sequim, WA

Champion Cow/Calf
RR Ali Hi–Riverslide Ranch, Stevensville, MT
Reserve Champion Cow/Calf
KAP Baby Pudge Pudge–PJ Ranch, Winton CA

Class 11. Pair of Heifers
1. DuVal Farms; 2. PJ Ranch; 3. Silver Peaks Farm; 4. Alyssa DuVal; 5. Straitside Ranch; 6. Straitside Ranch

Class 12. Spring Bull Calves- calved after 3/1/10
1. RR Hi & Tike–Riverslide Ranch, Stevensville, MT; 2. SSR Legcay 03–Straitside Ranch, Sequim, WA; 3. SSR Cobalt 04–Straitside Ranch, Sequim, WA; 4. DF Cascade’s High Caliber–DuVal Farms, Silverton, OR

Class 13. Jr Bull Calves- 1/1-2/28/10
1. PJR Mischief Blaze–PJ Ranch, Winton, CA

Champion Jr Bull Calf
PJR Mischief Blaze–PJ Ranch, Winton, CA
Reserve Champion Jr Bull Calf
RR Hi & Tike–Riverslide Ranch, Stevensville, MT

Class 14. Winter Bull Calves- 11/1-12/31/09
1. Bud Light Lime–Sweet Sippin Acres, Whitmore, CA

Class 15. Sr. Bull Calves- 9/1-10/31-09
1. DF Mister Showtime–DuVal Farms/Megan Schmaltz, Silverton, OR; 2. Diamond S Rocks Lad–Diamond S Herefords, Kennewick, WA

Champion Fall Bull Calf
DF Mister Showtime– DuVal Farms/Megan Schmaltz, Silverton, OR
Reserve Champion Fall Bull Calf
Bud Light Lime–Sweet Sippin Acres, Whitmore, CA

16. Summer Yearling Bull- 5/1-8/31/09
1. TM Royal Moon Tracer–TM Ranch, Atwater, CA; 2. DF Cascades Mountain Man–DuVal Farms/Colby Qualey, Silverton, OR; 3. DF Jazzy-Dan-Sir–DuVal Farms, Silverton, OR

Class 17. Spring Yearling Bull- 3/1-4/30/09
1. DF Sullivan’s Pride–DuVal Farms/, Silverton, OR

Class 18. Jr. Yearling Bull- 1/1-2/28/09
1. PJR Faras Beau–PJ Ranch, Winton, CA; 2. SSR Hayden 951–Straitside Ranch, Sequim, WA

Champion Jr Yearling Bull
TM Royal Moon Tracer–TM Ranch, Atwater, CA
Reserve Champion Jr Yearling Bull
DF Sullivan’s Pride–DuVal Farms, Silverton, OR

Class 20. Two-year-old Bull- 1/1-8/31/08
1. DF Prince EB–Ace High Cattle Co., Redmond, OR; 2. PJR Mischiefs Porthos ET–PJ Ranch, Winton, CA; 3. Schlitz–Sweet Sippin Acres, Whitmore, CA; 4. DF Majestic King–Alyssa DuVal, Silverton, OR

Champion Sr. Bull
DF Prince EB–Ace High Cattle Co, Redmond, OR
Reserve Champion Sr. Bull
JPR Mischiefs Porthos ET–PJ Ranch, Winton, CA

GRAND CHAMPION BULL
DF Prince EB–Ace High Cattle Co
RESERVE GRAND CHAMPION BULL
Royal Moon Tracer–TM Ranch

Class 21. Pair of Bulls
1. PJ Ranch; 2. DuVal Farms; 3. Straitside Ranch

Class 22. Get of Sire
1. Alyssa DuVal; 2. DuVal Farms

Class 23. Produce of Dam
1. DuVal Farms

Class 24. Best 4 Head
1. PJ Ranch; 2. Riverslide Ranch; 3. DuVal Farms; 4. Alyssa DuVal; 5. Straitside Ranch

Class 25. Oregon State Fair Award
1. Alyssa DuVal; 2. DuVal Farms

 

 

Iowa State Fair Results

2010 Iowa State Fair
Judge: Roger Allen, Emerald, WI.

Class 001A: Junior Heifer Calf
1. Eagle Rock Miniature Herefords with JSH Shania’s Angel; 2. Meyer Farms with MF Cher; 3. D&S Mini Herefords with D&S Miss Josie

Class 001B: Junior Heifer Calf
1. KP Ranch with KAP Magma Huntress ET; 2. Strong Miniature Herefords with Miss Miley Meyer; 3. Meyer Farms with MF Dory; 4. D&S Miniature Herefords with D&S Miss Princess Dawn

Class 001C: Junior Heifer Calf
1. KP Ranch with KAP Hapi Huntress 2. Steve & Judy Splitt with SS Miss Pretty Penny; 3. River Ridge Mini Herefords with Lilly; 4. Sandy Hills Farm with RLR Magnolia; 5. K-lane Farms with K-lane Mountain Princess; 6. River Ridge Mini Herefords with Pretty Girl

Champion Junior Heifer Calf: KP Ranch with KAP Magma Huntress ET
Reserve Champion Junior Heifer Calf: KP Ranch with KAP Hapi Huntress

Class 002: Senior Heifer Calf
1. Ronnie Klimesh with SHF Disco Cat; 2. Steve & Judy Splitt with SS Miss Delia ET; 3. Ronnie Klimesh with SHF Queen Sadie; 4. Steve & Judy Splitt with SS Lady Bella ET; 5. Rolling Hills with RHH Holly; 6. River Ridge Mini Herefords with Miss Jenna; 7. Lakes Area Miniature Herefords with Lakes Area Emma 909W

Champion Senior Heifer Calf: Ronnie Klimesh with SHF Disco Cat
Reserve Champion Senior Heifer Calf: Steve & Judy Splitt with SS Miss Della ET

Class 003A: Summer Senior Heifer
1. KP Ranch with KAP Viking Lil Gracie; 2. River Ridge Mini Herefords with MLU Stella; 3. Dave Thompson with DJS Josie

Class 003B: Summer Senior Heifer
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Kim; 2. Old School Genetics with SS Miss Kitty; 3. Lakes Area Miniature Herefords with RRR Christi Breeze

Champion Summer Senior Heifer: KP Ranch with KAP Viking Lil Gracie
Reserve Champion Summer Senior Heifer: Steve & Judy Splitt with SS Miss Kim

Class 004A: Spring Senior Heifer
1. KP Ranch with KAP Lil Reni Quip; 2. Mark Ulrich with MLU Maggie; 3. Eagle Rock Miniature Herefords with JSH Miss Kyra; 4. Lakes Area Miniature Herefords with Lakes Area Miss April 904W; 5. D&S Mini Herefords with MVF Lil Urban Jolene

Class 004B: Spring Senior Heifer
1. Mark Ulrich with TAC Rowd; 2. KP Ranch with KAP Lil Kid Payge; 3. Meyer Farms with KAP Lil Quay Viking; 4. Strong Miniature Herefords with KAP Lil Faye Viking

Class 004C: Spring Senior Heifer
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Mary Lou; 2. Dave Thompson with MLU Jojo; 3. KP Ranch with KAP Quip’s Lil Celic; 4. Steve & Judy Splitt with SS Miss Shirley ET; 5. Meyer Farms with SMH Miss Gertie; 6. D&S Mini Herefords with SHF Queen Gracie; 7. Rolling Hills Miniature Herefords with SS Miss Abbie ET

Champion Spring Senior Heifer: KP Ranch with KAP Lil Reni Quip
Reserve Champion Spring Senior Heifer: Steve & Judy Splitt with SS Miss Mary Lou

Grand Champion Heifer: KP Ranch with KAP Lil Reni Quip
Reserve Champion Heifer: KP Ranch with KAP Magma Huntress ET

Iowa Champion Female: River Ridge Mini Herefords with Miss Jenna

Class 005: Cow/Calf Pair
1. Rolling Hills Miniature Herefords with SS Miss Val ET; 2. KP RAnch with KAP Teddy’s Lil Ayla; 3. Kath Family Farm with KAP Teddy’s Lil Qutie; 4. D&S Mini Herefords wtih CRCS Miss Snow

Champion Cow/Calf: Rolling Hills Miniature Herefords with SS Miss Val ET
Reserve Champion Cow/Calf: KP RAnch with KAP Teddy’s Lil Ayla

Class 011: Pair of Females
1. KP Ranch; 2. Steve & Judy Splitt; 3. Meyer Farms

Class 006: Junior Bull Calf
1. KP Ranch with KAP Lil Kid Lyle; 2. KP Ranch with KAP Inch of Fletcher; 3. EAgle Rock Miniature Herefords with Mr. Stetson; 4. Kath Family Farm with MPK Fletcher Bright Eyed Jet; 5. Sandy Hills Farm with SHF Disco Maro; 6. River Ridge Mini Herefords with Dewey

Champion Junior Bull Calf: KP Ranch with KAP Lil Kid Lyle
Reserve Champion Junior Bull Calf: KP Ranch with KAP Inch of Fletcher

Class 008: Summer Senior Bull
1. D&S Mini Herefords with D&S Tikes Red Baron

Champion Summer Senior Bull: D&S Mini Herefords with D&S Tikes Red Baron

Class 009: Spring Senior Bull
1. KP Ranch with KAP Orson Hunter; 2. Steve & Judy Splitt with SS Sir Wyatt; 3. Sandy Hills Farm with SHF King Willie Kiel

Champion Spring Senior Bull: KP Ranch with KAP Orson Hunter
Reserve Champion Spring Senior Bull: Steve & Judy Splitt with SS Sir Wyatt

Class 010: Two Year Old Bull
1. Rolling Hills Miniature Herefords with SS Mr Moses ET; 2. Strong Miniature Herefords with TAC Full Ride ET

Champion Two Year Old Bull: Rolling Hills Miniature Herefords with SS Mr Moses ET
Reserve Champion Two Year Old Bull: Strong Miniature Herefords with TAC Full Ride ET

Grand Champion Bull: KP Ranch with KAP Orson Hunter
Reserve Champion Bull: Steve & Judy Splitt with SS Sir Wyatt

Class 012: Pair of Bulls
1. KP Ranch

Class 013: Get of Sire
1. KP Ranch; 2. Rolling Hills Miniature Herefords; 3. D&S Miniature Herefords

 

 

2010 Houston Results

Grand Champion: Steve Splitt with SS Sir Wyatt

Reserve Grand Champion: Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E

Grand Champion Female: Splitt Creek Ranch with SS Miss Bea

Reserve Champion Female: JBarW Cattle Co. with JW’s Angelina


 

 

Class 1: Fall & Winter Junior Heifer Calves

1. JBarW Cattle Co. with JW’s Angelina; 2. Schulz Farm with SF Miss Poppi’s Half Pint; 3. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak; 4. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775; 5. Hiliary Dumas with HD TJ’s Alley Surprise; 6. LKRobinson Farms, Inc. with SF Miss Princess Laci

 

Fall & Winter Junior Heifer Calf Division

Champion: JBarW Cattle Co. with JW’s Angelina

Reserve: Schulz Farm with SF Miss Poppi’s Half Pint

 

Class 4: Summer Junior Heifers (June)

1. Charlotte & Steve Williams with WW Golden June; 2. Mason Leifesta with TLT Miss Molly

 

Class 5: Summer Junior Heifers (May)

1. Dan Kasselder with DNA’s Lillian; 2. Steve Splitt with SS Miss Kitty; 3. Steve Splitt with SS Miss Kim

 

Class 6: Summer Junior Heifers (April)

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunshine; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Lyean; 3. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam; 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Maybell; 5. Charlotte & Steve Williams with WW Silver Leaf; 6. Charlie & Ronda Fowler with DHR Super’s Twinkle Lil Star; 7. Charlotte & Steve Williams with WW Golden Cascade; 8. Terry Clemons with DHR’s Daisy’s Rose; 9. Ronda Fowler with SC Rowena

 

Summer Junior Heifers Division

Champion: Salt Creek Ranch with SC Miss Sunshine

Reserve: Dan Kasselder with DNA’s Lillian

 

Class 9: Spring Junior Heifer Calves (March)

1. Steve Splitt with EK Veronica J; 2. Hilliary Dumas with HD Elvis’s Million Dollar Baby; 3. Salt Creek Ranch withSC Miss Aida; 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca; 5. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Kid Jaslin; 6. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Quip Isha; 7. Steve Splitt with SS Miss Minnie; 8. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Holli

 

Class 10: Spring Junior Heifer Calves

1. Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl; 2. Steve Splitt with SS Miss Mary Lou; 3. Haley Rector with SF Miss Samantha; 4. Ronda Fowler with SS Miss Olivia; 5. Hilliary Dumas with HD William’s Queen Elizabeth; 6. Steve Splitt with SS Miss Shirley ET;  7. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Alaina Viking; 8. LKRobinson Farms, Inc. with SS Miss Bree; 9. Joshua Schulz with SCF Emily Rose

 

Spring Junior Heifers Division

Champion: Steve Splitt with EK Veronica J

Reserve: Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl

 

Class 14: Fall & Winter Intermediate Heifers

1. Jeff Fulgham with SF Joses Maxie Girl S828

 

Fall & Winter Heifers Intermediate Division

Champion:  Jeff Fulgham with SF Joses Maxie Girl S828

 

Class 17: Summer Intermediate Heifers (July August)

1. Steve Splitt with SS Miss Bea,; 2. Charlotte & Steve Williams with WW Emerald Sampson; 3. Walker Kyle with LS Oak Lady 8051

 

Class 18: Summer Intermediate Heifers (May June)

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Layla Sampson ET; 2. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Teddy’s Megan; 3. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Kid Shyla ET

 

Summer Intermediate Heifers Division

Champion:

Reserve:

 

Class 21: Spring Intermediate Heifers

1. LKRobinson Farms, Inc. with LS Miss Pebble O’Gold 87U2; 2. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Gypsy; 3. Schulz Farm with SS Miss Mercedes

 

Spring Intermediate Heifers Division

Champion: LKRobinson Farms, Inc. with LS Miss Pebble O’Gold 87U2

Reserve: LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Gypsy

 

 

 

Class 26: Cow/Calf

1. Schulz Farm with KAP Princess Poppi; 2. Hiliary Dumas with JD Legend’s Pricilla

 

Class 29: Pair of Females

Champion: Splitt Creek Ranch

 

Class 32:  Fall & Winter Junior Bull Calves

1. Meredith Roberts with JAM Prince Henry; 2. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil

 

Fall & Winter Junior Bull Calves Division

Champion: Meredith Roberts with JAM Prince Henry

Reserve:  Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil

 

Class 36: Summer Junior Bull Calves

1. Steve Splitt with SS Sir Wyatt; 2. JBarW Cattle Co. with JW’s Bad Company; 3. JBarW Cattle Co. with JW’s Red One; 4. JBarW Cattle Co. with JW’s Full Throttle; 5. JBarW Cattle Co. with JW’s Super Dude; 6. Charlie & Ronda Fowler with DHR’s Super’s Shooting Star

 

Class 40: Spring Junior Bull Calves

1. Joshua Schulz with SCF Sir Maxwell – Division Champion

 

Class 47: Summer Intermediate Bulls

1. Meredith Roberts with RR Guns and Poses; 2. Joshua Schulz with SCF Prince Harry

 

Summer Intermediate Bulls Division

Champion: Meredith Roberts with RR Guns and Poses

Reserve:  Joshua Schulz with SCF Prince Harry

 

Class 50: Spring Intermediate Bulls

1. Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E – Division Champion

 

Class 53: Two Year Old Bulls

1. Hilliary Dumas with HD Outlaw TJ; 2. Charlie & Ronda Fowler with DHR Tuffy; 3. Charlie & Ronda Fowler with SS Super Star

 

Two Year Old Bulls Division

Champion: Hilliary Dumas with HD Outlaw TJ

Reserve: Charlie & Ronda Fowler with DHR Tuffy

 

 

Class 56:  Bull Pairs

JBarW Cattle Co. with Jw’s Bad Company – Division Champion

 

Class 61: Prospect Steers

1. JBarW Cattle Co. with JW’s Memphis; 2. JBarW Cattle Co. with JW’s Bar None; 3. Heston Turner with Curly 1; 4.Charlotte & Steve Williams with WW Golden Eclipse

 

Prospect Steers Division

Champion: JBarW Cattle Co., with JW’s Memphis

Reserve: JBarW Cattle Co., with JW’s Bar None

 

Class 62: Market Steers

1. Kelton Poe with SS Mr. Douglas; 2. Sidney Hunter with Bart; 3. Taylor Turner with Nick; 4. Mason Todd with SS Mr. Shep

 

Market Steers Division

Champion: Kelton Poe with SS Mr. Douglas

Reserve: Sidney Hunter with Bart

 

Premier Exhibitor: Splitt Creek Ranch

Premier Breeder: Split Creek Ranch

 

Pre-Junior Classes

Class 9: Junior Heifers

1. LKRobinson Farms, Inc. with SF Miss Princess Laci; 2. Aubrey Blissard with LS Tristan’s Lady 9775; 3. Mason Leifeste with TLT Miss Molly

 

Class 10: Junior Heifers

1. Haley Rector with SF Miss Samantha

 

Class 14: Intermediate Heifers

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Gypsy

 

Champion: Haley Rector with SF Miss Samantha

Reserve: LKRobinson Farms, Inc. with SF Miss Princess Laci

 

Class 17: Pre-Junior Showmanship

Champion: Alea Smita with SF Miss Princess Laci

Reserve: Wyatt Jensen with Quain

 

Pre-Junior Market Steers

Class 5:

1. Wyatt Jensen with Quain; 2. Riley Lemons with Idyn; 3. Mason Todd with SS Mr. Shep; 4. Ty Roach with SS Mr. Houston; 5. Brianna Dee with Udar; 6. Alexis Perez with Patrick

 

Class 6:

1. Kelton Poe with SS Mr. Douglas; 2. Taylor Turner with Nick; 3. Alan Leifeste with KAP Wilson Hunter ET; 4. Colton Barton with KAP kid Toby; 5. Amber Dee with Ethan; 6. Sidney Hunter with Bart; 7. Landen Schertz with KAP James Bond

 

Champion: Kelton Poe with SS Mr. Douglas

Reserve: Taylor Turner with Nick

2010 Austin Results

Grand Champion Bull: Justin Grady with JW’s Bad Company

Reserve Grand Champion Bull: Steve Splitt with SS Sir Wyatt

Grand Champion Heifer: Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca

Reserve Champion Heifer: Steve Splitt with SS Miss Kim


 

 

Fall & Winter Junior Heifers

1. Justin Grady with JW’s Angelina; 2. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak 9V64; 3. Hilliary Dumas with HD TJ’s Alley Surprise; 4. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775; 5. LKRobinson Farms, Inc. with SF Miss Princess Laci; 6. Greg Schulz with SF Miss Poppi’s Half Pint

 

Champion:  Justin Grady with JW’s Angelina

Reserve: Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak 9V64

 

Summer Junior Heifers

Class 1

1. Steve Splitt with SS Miss Kim; 2. Steve Splitt with SS Miss Kitty; 3. Mason Leifeste with TLT Miss Molly; 4. Charlotte Williams with WW Golden June; 5. Dan Kasselder with DNA’s Lillian

 

Class 2

1. Charles & Ronda Fowler with DHR Super’s Twinkle Lil Star; 2. Charles & Ronda Fowler with DHR Daisy’s Rose; 3. Charlotte Williams with WW Silver Leaf; 4. Chalres & Ronda Fowler with SC Miss Rowena

 

Class 3

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunshine; 3. Salt Creek Ranch with WW Golden Cascade; 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Lyean; 5. Salt Creek Ranch with SC Miss Maybell

 

Chapion: Steve Splitt with SS Miss Kim

Reserve: Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam

 

Spring Junior Heifers

Class 5

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca; 2. Steve Splitt with EK Veronica J; 3. Steve Splitt with SS Miss Minnie; 4. Hilliary Dumas with HD Elvis’s Million Dollar Baby; 5. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Holli; 6. LKRobinson Farms Inc. with KAP Lil Kid Jaslin; 7. Salt Creek Ranch with SC Miss Aida; 8. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Quip Isha

 

Class 6

1. Steve Splitt with SS Miss Mary Lou; 2. Steve Splitt with SS Miss Shirley ET; 3. LKRobinson Farms, Inc. with SS Miss Bree; 4. Joshua Schulz with SCF Emily Rose; 5. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Alaina Viking; 6. Hilliary Dumas with HD William’s Queen Elizabeth; 7. Charlese & Ronda Fowler with SS Miss olivia

 

Champion: Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca

Reserve: Steve Splitt with SS Miss Mary Lou

 

Summer Intermediate Heifers

Class 9

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Kid Shyla ET; 2. Steve Splitt with SS Miss Bea; 3. LkRobinson Farms, Inc. with KAP Teddy’s Megan; 4. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Layla Sampson ET; 5. Charlotte Williams with WW Emerald Sampson

 

Champion: LKRobinson Farms, Inc. with KAP Kid Shyla ET

Reserve: Steve Splitt with SS Miss Bea

 

Spring Intermediate Heifers

Class 10

1. LKRobinson Farms, Inc. with LS Miss Pebble O’Gold 87U2; 2. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Gypsy; 3. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

 

Champion: LKRobinson Farms, Inc. with LS Pebble O’Gold 87U2

Reserve: LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Gypsy

 

Pair of Females:  1. Splitt Creek Ranch; 2. Salt Creek Ranch

 

Cow/Calf

Class 11

1. Hilliary Dumas with HD Legend’s Priscilla; 2. Greg Schulz with KAP Princess Poppi

Champion Cow/Calf: Hilliary Dumas with HD Legend’s Priscilla

Reserve Champion Cow/Calf: Greg Schulz with KAP Princess Poppi

 

Fall & Winter Bulls

Class 13

1. Meredith Roberts with JAM Prince Henry; 2. Jack King with JK’s High Jumper; 3. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil

 

Champion: Meredith Roberts with JAM Prince Henry

Reseerve: Jack King with JK’s High Jumper

 

Summer Junior Bulls

Class 14

1. Steve Splitt with SS Sir Wyatt; 2. Greg Schulz with DLT SF Hondo; 3. Charles & Ronda Fowler with DHR Super’s Shooting Star; 4. Charles & Ronda Fowler with DHR Cotton Eye Joe

 

Class 15

1. Justin Grady with JW’s Bad Company; 2. Justin Grady with JW’s Red One; 3. Justin Grady with JW’s Super Dude; 4. Justin Grady with JW’s Full Throttle

 

Champion:  Justin Grady with JW’s Bad Company

Reserve: Steve Splitt with SS Sir Wyatt

 

Spring Junior Bulls

Class 16

1. Jack King with SF Mr. Max; 2. Don Lawson with LL HB Red (Hell Boy)

 

Champion: Jack King with SF Mr. Max

Reserve: Don Lawson with LL HB Red (Hell Boy)

 

Summer Intermediate Bull

Class 17

1. Meredith Roberts with RR Guns and Poses; 2. Joshua Schulz with SCF Prince Harry

Champion: Meredith Roberts with RR Guns and Poses

Reserve: Joshua Schulz with SCF Prince Harry

 

Spring Intermediate Bulls

Class 20

1. Charlotte Williams with WW Sam’s Gold E; 2. Bob Massengale with IBA Rocky Mountain Repeat

Champion: Charlotte Williams with WW Sam’s Gold E

Reserve: Bob Massengale with IBA Rocky Mountain Repeat

 

Two Year Old Bulls

Class 21

1. Edward Meier with KAP Dominoe Blake; 2. Hilliary Dumas with HD Outlaw TJ; 3. Chalres & Ronda Fowler with SS Super Star; 4. Charles & Ronda Fowler with DHR Tuffy

 

Champion: Edward Meier with KAP Dominoe Blake

Reserve: Hilliary Dumas with HD Outlaw TJ

 

Pair of Bulls

Class 22

1. Justin Grady with JW’s Full Throttle

 

Prospect Steers

Class 23

1. Justin Grady with JW’s Bar None; 2. Charlotte Williams with WW Golden Eclipse

Champion: Justin Grady with JW’s Bar None

Reserve: Charlotte Williams with WW Golden Eclipse

 

Market Steers

Class 25

1. Kelton Poe with Mr. Douglas; 2. Brianna Dee with Udar; 3. Amber Dee with Ethan

Champion: Kelton Poe with Mr. Douglas

Reserve: Brianna Dee with Udar

 

Pre-Junior Prospect Steers

Class 1

1. Mason Leifeste with SS Sir Oklahoma; 2. Gunner Clapper with Maverick

 

Class 2

1. Elyssa Clark with KAP Lil Rockin Xan; 2. Gracie Clark with KAP Lil Skip Meyer

 

Champion: Elyssa Clark with KAP Lil Rockin Xan

Reserve: Gracie Clark with KAP Lil Skip Meyer

 

Pre-Junior Market Steers

Class 3

1. Mason Leifeste with KAP Wilson Hunter ET; 2. Landen Schertz with KAP James Bond

 

Class 4

1. Kelton Poe with Mr. Douglas; 2. Gracie Clark with Daryl

Champion: Mason Leifeste with KAP Wilson Hunter ET

Reserve: Kelton Poe with Mr. Douglas

 

Pre-Junior Heifer

Class 5 – Junior Heifers

1. Mason Leifeste with TLT Miss Molly; 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775

 

Class 6 – Junior Heifers

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Holli; 2. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Quip Isha

 

Champion: Mason Leifeste with TLT Miss Molly

Reserve: LKRobinson Farms, Inc. with KAP Lil Rockin Holli

 

Class 7 – Intermediate Heifers

1. LKRobinson Farms, Inc. with KAP Teddy’s Megan – Champion

 

Pre-Junior Showmanship

1. Gunner Clapper 2. Kelton Poe

2010 National Western Results

Class #GRC200 – Grand Champion And Reserve Grand Champion Bull
1. Splitt Creek Ranch with SS Sir George; 2. Sandy Hills Farm with SHF King Willie Kiel

Class #GRC100 – Grand Champion & Reserve Grand Champion Female
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hilton; 2. DuVal Farms with 05’s Mo Emma

Class #CRC201 – Champion & Reserve Champion Fall Junior Bull Calf
1. Edmond Moreno with ERP Cracker Jack

Class #201A – Fall Junior Bull Calves, Calved July 1 – December 31, 2009
1. Edmond Moreno with ERP Cracker Jack

Class #CRC202 – Champion & Reserve Champion Summer Junior Bull Calf
1. Dan Kasselder with DNA’s Lucky; 2. DuVal Farms with DF Jazzy Dan-Sir

Class #202A – Summer Junior Bull Calves, Calved May 1 – June 30, 2009
1. Edmond Moreno with ERP Ling Po; 2. Dry Hollow Ranch with DHR Cotton Eye Joe; 3. Dry Hollow Ranch with DHR Z Bo; 4.: Randy & Karen Olson with 05’s Barney

Class #202B – Summer Junior Bull Calves, Calved May 1 – June 30, 2009
1. Dan Kasselder with DNA’s Lucky; 2. DuVal Farms with DF Jazzy Dan-Sir; 3. Dry Hollow Ranch with DHR Chappie; 4.: Randy & Karen Olson with 05’s Iceman; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Charlie’s Star of Abilene

Class #CRC203 – Champion & Reserve Champion Spring Junior Bull Calf
1. Sandy Hills Farm with SHF King Willie Kiel; 2. J Bar W Cattle Co with JW’s Full Throttle

Class #203A – Spring Junior Bull Calves, Calved April 1 – 30, 2009
1. Brent Van Dyke with Van Sir Allen; 2. Mark Cambell with Jefferson; 3. J Bar W Cattle Co. with JW’s Super Dude; 4.: Dry Hollow Ranch with DHR Super’s Shooting Star; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Susie’s Super Comet; 6th: Charles Kerr with WE PG Sam 0901;

Class #203B – Spring Junior Bull Calves, Calved April 1 – 30, 2009
1. Sandy Hills Farm with SHF King Willie Kiel; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Full Throttle; 3. J Bar W Cattle Co. with JW’s Bad Company; 4.: J Bar W Cattle Co. with JW’s Red One; 5. DuVal Farms with DF Sullivan Pride; 6th: Henry Thuener with SLF Ken

Class #CRC204 – Champion And Reserve Champion Early Spring Junior Bull Calf
1. Splitt Creek Ranch with SS Sir George; 2. Arlou Cox with TAC Liberty Valance;

Class #204A – Early Spring Junior Bull Calves, Calved March 1 – 31, 2009
1. Splitt Creek Ranch with SS Sir George; 2. Arlou Cox with TAC Liberty Valance; 3. PJ Ranch with PJR MIschiefs Apollo; 4.: Mark Cambell with Jasper; 5. Splitt Creek Ranch with SS Sir Steincooler; 6th: Arlou Cox with TAC Liberty Valance

Class #CRC205 – Champion & Reserve Champion Winter Junior Bull Calf
1. Split Creek Ranch with SS Mr Tom; 2. Arlou Cox with TAC Remington H 100 ET

Class #205A – Winter Junior Bull Calves, Calved January 1 – February 28, 2009
1. Splitt Creek Ranch with SS Mr Tom; 2. Arlou Cox with TAC Remington H 100 ET

Class #CRC207 – Champion And Reserve Champion Summer Intermediate Bull
1. Brent Van Dyke with Van Sir Alexander

Class #207A – Summer Intermediate Bulls, Calved July 1 – September 30, 2008
1. Brent Van Dyke with Van Sir Alexander

Class #CRC208 – Champion And Reserve Champion Spring Intermediate Bull
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Megabucks; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Loverboy’s Magic;

Class #208A – Spring Intermediate Bulls, Calved April 1 – June 30, 2008
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Megabucks; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Loverboy’s Magic; 3. DuVal Farms with DF Prince EB; 4. Jeane Adams with SP’s Elvis; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Don

Class #CRC209 – Champion And Reserve Champion Winter Intermediate Bull
1. Splitt Creek Ranch with EK Pistol; 2. Arlou Cox with TAC Cotton Eyed Joe ET;

Class #209A – Winter Intermediate Bulls, Calved January 1 – March 31, 2008
1. Splitt Creek Ranch with EK Pistol; 2. Dan Kasselder with DNA’s Stewart; 3. DuVal Farms with DF Majestic King; 4. WW Ranch with WW Sam’s Gold E; 5. Splitt Creek Ranch with SS Sir Gary; 6. Bob Massengale with IBA Rocky Mountain Repeat

Class #209B – Winter Intermediate Bulls, Calved January 1 – March 31, 2008
1. Arlou Cox with TAC Cotton Eyed Joe ET; 2. PJ Ranch with PJR Mischiefs Porthos ET

Class #CRC210 – Champion And Reserve Champion Senior Bull
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Houdini; 2. Dry Hollow Ranch with SS Super Star

Class #210A – Senior Two Year Old Bulls, Calved January 1 – December 31, 2007
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Houdini; 2. Dry Hollow Ranch with SS Super Star; 3. Dry Hollow Ranch with DHR Tuffy; 4. Randy Olson with 05’s Powderhorn BO 5. Steve Berry with IBA Mr. Jackson

Class #CRC101 – Champion & Reserve Champion Fall Junior Heifer Calf
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina; 2. LK Robinson Farms Inc with SF Miss Princess Laci;

Class #101A – Fall Junior Heifer Calves, Calved July 1 – December 31, 2009
1. LK Robinson Farms Inc with SF Miss Princess Laci; 2. Edmond Moreno with ERP Spice O Life;

Class #101B – Fall Junior Heifer Calves, Calved July 1 – December 31, 2009
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina; 2. Bob Massengale with IBA Frosty’s Snowflake;

Class #CRC102 – Champion & Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf
1. Tammy Grauer with Gloria Hallelujah; 2. Dan Kaselder with DNA’s Lillian;

Class #102A – Summer Junior Heifer Calves, Calved May 1 – June 30, 2009
1. DuVal Farms with DF Serenade; 2. Randy Olson with 05’s Miss Roxy; 3. Ben Lisby with C&C’s Little Miss Lexie;

Class #102B – Summer Junior Heifer Calves, Calved May 1 – June 30, 2009
1. Tammy Grauer with Gloria Hallelujah; 2. Dan Kasselder with DNA’s Lillian; 3. WW Ranch with WW Golden June; 4. Randy Olson with 05’s MO Eva

Class #102C – Summer Junior Heifer Calves, Calved May 1 – June 30, 2009
1. J Bar W Cattle Co with JW’s Eva; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Kitty; 3. Jeane Adams with SP Brandy; 4. Bill & Bonnie Hairell with MLV Bella

Class #CRC103 – Champion & Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf
1. James Lindsay with LL Playmate Lilli; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam

Class #103A – Spring Junior Heifer Calves, Calved April 1 – 30, 2009
1. James Lindsay with LL Playmate Lilli; 2. DuVal Farms with DF Abby Rose; 3. WW Ranch with WW Silver Leaf; 4. Dry Hollow Ranch with DHR Super’s Twinkle Lil Star; 5. Salt Creek Ranch with SC Miss Paoli

Class #103B – Spring Junior Heifer Calves, Calved April 1 – 30, 2009
1. Salt Creek Ranch with SC Miss Maybell; 2. Mark Cambell with Cinder; 3. Randy Olson with 05’s MO Farrah; 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Rowena; 5. WW Ranch with WW Golden Cascade

Class #103C – Spring Junior Heifer Calves, Calved April 1 – 30, 2009
1. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Lyean; 3. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunshine; 4. Sandy Hills Farm with SHF Disco Ivory; 5. Henry Thuener with SLF Barbie

Class #CRC104 – Champion And Reserve Champion Early Junior Heifer Calf
1. LK Robinson Farms Inc with Kap Lil Quip Isha; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca

Class #104A – Early Spring Junior Heifer Calves, Calved March 1 – 31, 2009
1. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca; 2. Alice Velasquez with ABJ Mischief’s Girl; 3. Salt Creek Ranch with SC Miss Aida; 4. Bill & Bonnie Hairrell with SHF Disco Rhea

Class #104B – Early Spring Junior Heifer Calves, Calved March 1 – 31, 2009
1. Alice Velasquez with ABJ Majestic; 2. LK Robinson Farms Inc with KAP Lil Kid Jaslin; 3. Steve Berry with SB Cherokee Christine; 4. Sandy Hills Farm with SHF Queen Gin

Class #104C – Early Spring Junior Heifer Calves, Calved March 1 – 31, 2009
1. LK Robinson Farms Inc with Kap Lil Quip Isha; 2. Splitt Creek Ranch with SS MIss Shimmer; 3. Alice Velasquez with ABJ Bonita; 4. LK Robinson Farms Inc with KAP Li Rockin Holli

Class #CRC105 – Champion & Reserve Champion Winter Junior Heifer Calf
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Olivia; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Mary Lou;

Class #105A – Winter Junior Heifer Calves, Calved January 1 – February 28, 2009
1. Split Creek Ranch with SS Miss Olivia; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Mary Lou; 3. Sandy Hills Farm with SHF Queen KC; 4. Teresa & Dan Speer with DT Rockin Roxi; 5. LK Robinson Farms Inc with KAP Lil Alaina Viking

Class #CRC106 – Champion & Reserve Champion Fall Intermediate Heifer
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hilton; 2. Sandy Hills Farm with SHF Disco Dana

Class #106A – Fall Intermediate Heifers, Calved October 1 – December 31, 2008
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hilton; 2. Sandy Hills Farm with SHF Disco Dana; 3. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hannah

Class #CRC107 – Champion & Reserve Champion Summer Intermediate Heifer
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Bea; 2. Teresa & Dan Speer with DT Sapphire

Class #107A – Summer Intermediate Heifers, Calved July 1 – September 30, 2008
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Bea; 2. Teresa & Dan Speer with DT Sapphire; 3. WW Ranch with WW Emerald Sampson; 4. Karli Clark with DLHS Real Mtn Nugget Delight

Class #107B – Summer Intermediate Heifers, Calved July 1 – September 30, 2008
1. Bill & Bonnie Hairrell with CRCS Lola Babe; 2. Dry Hollow Ranch with DHR Lexi’s Sunday Surprise

Class #CRC108 – Champion & Reserve Champion Spring Intermediate Heifer
1. J Bar W Cattle Co with JW’s April’s Kylie; 2. DuVal Farms with DF Miss Sienna

Class #108A – Spring Intermediate Heifers, Calved April 1 – June 30, 2008
1. Weston Robinson with KAP Kid Shyla ET; 2. Stephen McIntyre with JW’s Macy; 3. Alea Smith with KAP Teddy’s Niva; 4. Alea Smith with KAP Teddy’s Lil Quila; 5. Karli Clark with LS Miss Pot O’Gold 80J5

Class #108B – Spring Intermediate Heifers, Calved April 1 – June 30, 2008
1. Weston Robinson with KAP Teddy’s Megan; 2. Ethan Smith with KAP Layla Sampson ET; 3. Salt Creek Ranch with SC J’s Mtn Ranger; 4. Weston Robinson with LS Miss Pebble O’Gold 87U2; 5. Ethan Smith with KAP Lil Rockin Gypsy; 6. Steve Berry with SHF Disco Shelly

Class #108C – Spring Intermediate Heifers, Calved April 1 – June 30, 2008
1. J Bar W Cattle Co with JW’s April’s Kylie; 2. DuVal Farms with DF Miss Sienna; 3. J Bar W Cattle Co with PV’s Lucy; 4. Salt Creek Ranch with SC J’s Rockette; 5. Steve Berry with SLCC Miss Crimson Azteca 807; 6. Dry Hollow Ranch with DHR Winnie

Class #CRC109 – Champion & Reserve Champion Winter Intermediate Heifer
1. DuVal Farms with 05’s Mo Emma; 2. Arlou Cox with TAC Queen of Hearts ET;

Class #109A – Winter Intermediate Heifers, Calved January 1 – March 31, 2008
1. DuVal Farms with 05’s Mo Emma; 2. PJ Ranch with PJR BABS Blossom; 3. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hazel; 4. Scott & Trish Fulmer with KAP Teddy’s LIL Shamrock

Class #109B – Winter Intermediate Heifers, Calved January 1 – March 31, 2008
1. Arlou Cox with TAC Queen of Hearts ET; 2. Arlou Cox with TAC Sweet Sugar B ET; 3. Marty Barcus with TAC Hello Dolly ET; 4. Marty Barcus with TAC Hello Dolly ET

Class #CRC301 – Champion & Reserve Champion Cow/Calf
1. Dan Kasselder with 05’s Mojo; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Salina ET

Class #301A – Cow/Calf Pair
1. Dan Kasselder with 05’s Mojo; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Salina ET; 3. WW Ranch with WW Ruby Gold Sam

Class #301B – Cow/Calf Pair
1.J Bar W Cattle Co with JW’s Adrienne & JW Angelina; 2. LK Robinson Farms Inc with SS Miss Jose, 3. Dry Hollow Ranch with JW’s Cassidy/DHR Cotton Eye Joe

Class #CRC901 – Champion And Reserve Champion Prospect Steer
1. J Bar W Cattle Co with JW’s Memphis; 2. Salt Creek Ranch with SC Peetz

Class #901A – Prospect Steers, Calved January 1 – December 31, 2009
1. Alice Velasquez with ABJ Maverick; 2. Jeane Adams wtih SP’s Powers To Be; 3. Bob Massengale with Pot Roast (Potsy); 4. WW Ranch with WW Golden Eclipse

Class #901B – Prospect Steers, Calved January 1 – December 31, 2009
1. J Bar W Cattle Co with JW’s Memphis; 2. Salt Creek Ranch with SC Peetz; 3. James Lindsay with LL Playmate Lonnie; 4. J Bar W Cattle Co with JW’s Bar None; 5. WW Ranch with WW Evening Rockstar

Class #CRC902 – Champion And Reserve Champion Market Steer
1. Madellyne Adams with with SC J DOT (Hampster); 2. Wyatt Jensen with KAP Quain Quip

Class #902A – Market Steers, Calved January 1 – December 31, 2008
1. Madellyne Adams with SC J DOT (Hampster); 2. Wyatt Jensen with KAP Quain Quip; 3. Splitt Creek Ranch with SS Sir Judd; 4. Kason Abernathy with KAP Fraser Quip; 5. WW Ranch with WW Golden Nickel

Class #POB – Pair Of Bulls
1. Splitt Creek Ranch
2. J Bar W Cattle Co
3. PJ Ranch LLC
4. Arlou Cox
5. Dan Kasselder
6. DuVal Farms

Class #POF – Pair Of Females
1. Splitt Creek Ranch
2. Arlou Cox
3. J Bar W Cattle Co.
4. DuVal Farms with
5. WW Ranch
6. Dry Hollow Ranch

 

 

 

 

 

 


 

Class #CRC201 – Champion & Reserve Champion Fall Junior Bull Calf

1. Edmond Moreno with ERP Cracker Jack

 

Class #201A – Fall Junior Bull Calves, Calved July 1 – December 31, 2009

1. Edmond Moreno with ERP Cracker Jack

 

Class #CRC202 – Champion & Reserve Champion Summer Junior Bull Calf

1. Dan Kasselder with DNA’s Lucky; 2. DuVal Farms with DF Jazzy Dan-Sir

 

Class #202A – Summer Junior Bull Calves, Calved May 1 – June 30, 2009

1. Edmond Moreno with ERP Ling Po; 2. Dry Hollow Ranch with DHR Cotton Eye Joe; 3. Dry Hollow Ranch with DHR Z Bo; 4.: Randy & Karen Olson with 05’s Barney

 

Class #202B – Summer Junior Bull Calves, Calved May 1 – June 30, 2009

1. Dan Kasselder with DNA’s Lucky; 2. DuVal Farms with DF Jazzy Dan-Sir; 3. Dry Hollow Ranch with DHR Chappie; 4.: Randy & Karen Olson with 05’s Iceman; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Charlie’s Star of Abilene

 

Class #CRC203 – Champion & Reserve Champion Spring Junior Bull Calf

1. Sandy Hills Farm with SHF King Willie Kiel; 2. J Bar W Cattle Co with JW’s Full Throttle

 

Class #203A – Spring Junior Bull Calves, Calved April 1 – 30, 2009

1. Brent Van Dyke with Van Sir Allen; 2. Mark Cambell with Jefferson; 3. J Bar W Cattle Co. with JW’s Super Dude; 4.: Dry Hollow Ranch with DHR Super’s Shooting Star; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Susie’s Super Comet; 6th: Charles Kerr with WE PG Sam 0901;

 

Class #203B – Spring Junior Bull Calves, Calved April 1 – 30, 2009

1. Sandy Hills Farm with SHF King Willie Kiel; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Full Throttle; 3. J Bar W Cattle Co. with JW’s Bad Company; 4.: J Bar W Cattle Co. with JW’s Red One; 5. DuVal Farms with DF Sullivan Pride; 6th: Henry Thuener with SLF Ken

 

Class #CRC204 – Champion And Reserve Champion Early Spring Junior Bull Calf

1. Splitt Creek Ranch with SS Sir George; 2. Arlou Cox with TAC Liberty Valance;

 

Class #204A – Early Spring Junior Bull Calves, Calved March 1 – 31, 2009

1. Splitt Creek Ranch with SS Sir George; 2. Arlou Cox with TAC Liberty Valance; 3. PJ Ranch with PJR MIschiefs Apollo; 4.: Mark Cambell with Jasper; 5. Splitt Creek Ranch with SS Sir Steincooler; 6th: Arlou Cox with TAC Liberty Valance

 

Class #CRC205 – Champion & Reserve Champion Winter Junior Bull Calf

1. Split Creek Ranch with SS Mr Tom; 2. Arlou Cox with TAC Remington H 100 ET

 

Class #205A – Winter Junior Bull Calves, Calved January 1 – February 28, 2009

1. Splitt Creek Ranch with SS Mr Tom; 2. Arlou Cox with TAC Remington H 100 ET

 

Class #CRC207 – Champion And Reserve Champion Summer Intermediate Bull

1. Brent Van Dyke with Van Sir Alexander

 

Class #207A – Summer Intermediate Bulls, Calved July 1 – September 30, 2008

1. Brent Van Dyke with Van Sir Alexander

 

Class #CRC208 – Champion And Reserve Champion Spring Intermediate Bull

1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Megabucks; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Loverboy’s Magic;

 

Class #208A – Spring Intermediate Bulls, Calved April 1 – June 30, 2008

1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Megabucks; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Loverboy’s Magic; 3. DuVal Farms with DF Prince EB; 4. Jeane Adams with SP’s Elvis; 5. Dry Hollow Ranch with DHR Don

 

Class #CRC209 – Champion And Reserve Champion Winter Intermediate Bull

1. Splitt Creek Ranch with EK Pistol; 2. Arlou Cox with TAC Cotton Eyed Joe ET;

 

Class #209A – Winter Intermediate Bulls, Calved January 1 – March 31, 2008

1. Splitt Creek Ranch with EK Pistol; 2. Dan Kasselder with DNA’s Stewart; 3. DuVal Farms with DF Majestic King; 4. WW Ranch with WW Sam’s Gold E; 5. Splitt Creek Ranch with SS Sir Gary; 6. Bob Massengale with IBA Rocky Mountain Repeat

 

Class #209B – Winter Intermediate Bulls, Calved January 1 – March 31, 2008

1. Arlou Cox with TAC Cotton Eyed Joe ET; 2. PJ Ranch with PJR Mischiefs Porthos ET

 

Class #CRC210 – Champion And Reserve Champion Senior Bull

1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Houdini; 2. Dry Hollow Ranch with SS Super Star

 

Class #210A – Senior Two Year Old Bulls, Calved January 1 – December 31, 2007

1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Houdini; 2. Dry Hollow Ranch with SS Super Star; 3. Dry Hollow Ranch with DHR Tuffy; 4. Randy Olson with 05’s Powderhorn BO 5. Steve Berry with IBA Mr. Jackson

 

Class #CRC101 – Champion & Reserve Champion Fall Junior Heifer Calf

1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina; 2. LK Robinson Farms Inc with SF Miss Princess Laci;

 

 

Class #101A – Fall Junior Heifer Calves, Calved July 1 – December 31, 2009

1. LK Robinson Farms Inc with SF Miss Princess Laci; 2. Edmond Moreno with ERP Spice O Life;

 

Class #101B – Fall Junior Heifer Calves, Calved July 1 – December 31, 2009

1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina; 2. Bob Massengale with IBA Frosty’s Snowflake;

 

Class #CRC102 – Champion & Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf

1. Tammy Grauer with Gloria Hallelujah; 2. Dan Kaselder with DNA’s Lillian;

 

Class #102A – Summer Junior Heifer Calves, Calved May 1 – June 30, 2009

1. DuVal Farms with DF Serenade; 2. Randy Olson with 05’s Miss Roxy; 3. Ben Lisby with C&C’s Little Miss Lexie;

 

Class #102B – Summer Junior Heifer Calves, Calved May 1 – June 30, 2009

1. Tammy Grauer with Gloria Hallelujah; 2. Dan Kasselder with DNA’s Lillian; 3. WW Ranch with WW Golden June; 4. Randy Olson with 05’s MO Eva

 

Class #102C – Summer Junior Heifer Calves, Calved May 1 – June 30, 2009

1. J Bar W Cattle Co with JW’s Eva; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Kitty; 3. Jeane Adams with SP Brandy; 4. Bill & Bonnie Hairell with MLV Bella

 

Class #CRC103 – Champion & Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf

1. James Lindsay with LL Playmate Lilli; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam

 

Class #103A – Spring Junior Heifer Calves, Calved April 1 – 30, 2009

1. James Lindsay with LL Playmate Lilli; 2. DuVal Farms with DF Abby Rose; 3. WW Ranch with WW Silver Leaf; 4. Dry Hollow Ranch with DHR Super’s Twinkle Lil Star; 5. Salt Creek Ranch with SC Miss Paoli

 

Class #103B – Spring Junior Heifer Calves, Calved April 1 – 30, 2009

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Maybell; 2. Mark Cambell with Cinder; 3. Randy Olson with 05’s MO Farrah; 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Rowena; 5. WW Ranch with WW Golden Cascade

 

Class #103C – Spring Junior Heifer Calves, Calved April 1 – 30, 2009

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunbeam; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Lyean; 3. Salt Creek Ranch with SC Miss Sunshine; 4. Sandy Hills Farm with SHF Disco Ivory; 5. Henry Thuener with SLF Barbie

 

Class #CRC104 – Champion And Reserve Champion Early Junior Heifer Calf

1. LK Robinson Farms Inc with Kap Lil Quip Isha; 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca

 

Class #104A – Early Spring Junior Heifer Calves, Calved March 1 – 31, 2009

1. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca; 2. Alice Velasquez with ABJ Mischief’s Girl; 3. Salt Creek Ranch with SC Miss Aida; 4. Bill & Bonnie Hairrell with SHF Disco Rhea

 

Class #104B – Early Spring Junior Heifer Calves, Calved March 1 – 31, 2009

1. Alice Velasquez with ABJ Majestic; 2. LK Robinson Farms Inc with KAP Lil Kid Jaslin; 3. Steve Berry with SB Cherokee Christine; 4. Sandy Hills Farm with SHF Queen Gin

 

Class #104C – Early Spring Junior Heifer Calves, Calved March 1 – 31, 2009

1. LK Robinson Farms Inc with Kap Lil Quip Isha; 2. Splitt Creek Ranch with SS MIss Shimmer; 3. Alice Velasquez with ABJ Bonita; 4. LK Robinson Farms Inc with KAP Li Rockin Holli

 

Class #CRC105 – Champion & Reserve Champion Winter Junior Heifer Calf

1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Olivia; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Mary Lou;

 

Class #105A – Winter Junior Heifer Calves, Calved January 1 – February 28, 2009

1. Split Creek Ranch with SS Miss Olivia; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Mary Lou; 3. Sandy Hills Farm with SHF Queen KC; 4. Teresa & Dan Speer with DT Rockin Roxi; 5. LK Robinson Farms Inc with KAP Lil Alaina Viking

 

Class #CRC106 – Champion & Reserve Champion Fall Intermediate Heifer

1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hilton; 2. Sandy Hills Farm with SHF Disco Dana

 

Class #106A – Fall Intermediate Heifers, Calved October 1 – December 31, 2008

1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hilton; 2. Sandy Hills Farm with SHF Disco Dana; 3. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hannah

 

Class #CRC107 – Champion & Reserve Champion Summer Intermediate Heifer

1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Bea; 2. Teresa & Dan Speer with DT Sapphire

 

Class #107A – Summer Intermediate Heifers, Calved July 1 – September 30, 2008

1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Bea; 2. Teresa & Dan Speer with DT Sapphire; 3. WW Ranch with WW Emerald Sampson; 4. Karli Clark with DLHS Real Mtn Nugget Delight

 

Class #107B – Summer Intermediate Heifers, Calved July 1 – September 30, 2008

1. Bill & Bonnie Hairrell with CRCS Lola Babe; 2. Dry Hollow Ranch with DHR Lexi’s Sunday Surprise

 

Class #CRC108 – Champion & Reserve Champion Spring Intermediate Heifer

1. J Bar W Cattle Co with JW’s April’s Kylie; 2. DuVal Farms with DF Miss Sienna

 

Class #108A – Spring Intermediate Heifers, Calved April 1 – June 30, 2008

1. Weston Robinson with KAP Kid Shyla ET; 2. Stephen McIntyre with JW’s Macy; 3. Alea Smith with KAP Teddy’s Niva; 4. Alea Smith with KAP Teddy’s Lil Quila; 5. Karli Clark with LS Miss Pot O’Gold 80J5

 

Class #108B – Spring Intermediate Heifers, Calved April 1 – June 30, 2008

1. Weston Robinson with KAP Teddy’s Megan; 2. Ethan Smith with KAP Layla Sampson ET; 3. Salt Creek Ranch with SC J’s Mtn Ranger; 4. Weston Robinson with LS Miss Pebble O’Gold 87U2; 5. Ethan Smith with KAP Lil Rockin Gypsy; 6. Steve Berry with SHF Disco Shelly

 

Class #108C – Spring Intermediate Heifers, Calved April 1 – June 30, 2008

1. J Bar W Cattle Co with JW’s April’s Kylie; 2. DuVal Farms with DF Miss Sienna; 3. J Bar W Cattle Co with PV’s Lucy; 4. Salt Creek Ranch with SC J’s Rockette; 5. Steve Berry with SLCC Miss Crimson Azteca 807; 6. Dry Hollow Ranch with DHR Winnie

 

Class #CRC109 – Champion & Reserve Champion Winter Intermediate Heifer

1. DuVal Farms with 05’s Mo Emma; 2. Arlou Cox with TAC Queen of Hearts ET;

 

Class #109A – Winter Intermediate Heifers, Calved January 1 – March 31, 2008

1. DuVal Farms with 05’s Mo Emma; 2. PJ Ranch with PJR BABS Blossom; 3. Splitt Creek Ranch with SS Miss Hazel; 4. Scott & Trish Fulmer with KAP Teddy’s LIL Shamrock

 

Class #109B – Winter Intermediate Heifers, Calved January 1 – March 31, 2008

1. Arlou Cox with TAC Queen of Hearts ET; 2. Arlou Cox with TAC Sweet Sugar B ET; 3. Marty Barcus with TAC Hello Dolly ET; 4. Marty Barcus with TAC Hello Dolly ET

 

Class #CRC301 – Champion & Reserve Champion Cow/Calf

1. Dan Kasselder with 05’s Mojo; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Salina ET

 

Class #301A – Cow/Calf Pair

1. Dan Kasselder with 05’s Mojo; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Salina ET; 3. WW Ranch with WW Ruby Gold Sam

 

Class #301B – Cow/Calf Pair

1.J Bar W Cattle Co with JW’s Adrienne & JW Angelina; 2. LK Robinson Farms Inc with SS Miss Jose, 3. Dry Hollow Ranch with JW’s Cassidy/DHR Cotton Eye Joe

 

Class #CRC901 – Champion And Reserve Champion Prospect Steer

1. J Bar W Cattle Co with JW’s Memphis; 2. Salt Creek Ranch with SC Peetz

 

Class #901A – Prospect Steers, Calved January 1 – December 31, 2009

1. Alice Velasquez with ABJ Maverick; 2. Jeane Adams wtih SP’s Powers To Be; 3. Bob Massengale with Pot Roast (Potsy); 4. WW Ranch with WW Golden Eclipse

 

Class #901B – Prospect Steers, Calved January 1 – December 31, 2009

1. J Bar W Cattle Co with JW’s Memphis; 2. Salt Creek Ranch with SC Peetz; 3. James Lindsay with LL Playmate Lonnie; 4. J Bar W Cattle Co with JW’s Bar None; 5. WW Ranch with WW Evening Rockstar

 

Class #CRC902 – Champion And Reserve Champion Market Steer

1. Madellyne Adams with with SC J DOT (Hampster); 2. Wyatt Jensen with KAP Quain Quip

 

Class #902A – Market Steers, Calved January 1 – December 31, 2008

1. Madellyne Adams with SC J DOT (Hampster); 2. Wyatt Jensen with KAP Quain Quip; 3. Splitt Creek Ranch with SS Sir Judd; 4. Kason Abernathy with KAP Fraser Quip; 5. WW Ranch with WW Golden Nickel

 

Class #POB – Pair Of Bulls

1. Splitt Creek Ranch

2. J Bar W Cattle Co

3. PJ Ranch LLC

4. Arlou Cox

5. Dan Kasselder

6. DuVal Farms

 

Class #POF – Pair Of Females

1. Splitt Creek Ranch

2. Arlou Cox

3. J Bar W Cattle Co.

4. DuVal Farms with

5. WW Ranch

6. Dry Hollow Ranch