Category Archives: 2011

Northern Int’l Livestock Expo.

Northern International Livestock Expo.
Billings, Montana

Class 1A: Heifer Calves
1. Courtney Peters with LL Playmate Edna

Class 3A: Heifers 5/1 – 8/30/10
1. Kirstie Kasch with 05’s B-Day Joy

Class 4A: Heifers 1/1 – 4/30/10
1. Dave Morris with LL Playmate Pearle; 2. Beatrice Jensen with TAC Cotton Tandy JH2 ET; 3. Jeff & Kelli Krenning with LH Bonnie Lass; 4, Myca Cantrell with LL Playmate Grace; 5. Beatrice Jensen with TAC Odessa JH1 ET Continue reading Northern Int’l Livestock Expo.

North American Int’l Livestock Expo.

Junior Show

Class A1: Heifers
1. Wyatt Debnam with Springfields Controversy; 2. O. Beck Debnam with SF SCW Kendall; 3. Ashton Lisby with CU&C’s Gypsy Rain Naomi

Champion: Wyatt Debnam
Reserve: O. Beck Debnam

Class A2: Prospect Steers
1. Caroline Debnam with Tate

Champion: Caroline Debnam

Class A3: Market Steers
1. Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk; 2. Caroline Debnam with SF Wreckless Driver

Champion: Leah Stroud
Reserve: Caroline Debnam

Pre-Junior Show

Class A4: Heifers
1. Trey Stottsberry with MVF Lil Urban Josie; 2. Jenna White with RHH Iowa White Oak Girl; 3. Avery Brooks with RFD Kid’s Anticipation; 4. Gus Sciano with RFD Gada’s Near Miss

Class A5: Heifers
1. Ashley Fordyce with Bat Twizzle Dee; 2. Brandon Lisby with C&C’s Gypsy Rain Naomi

Champion: Trey Stottsberry
Reserve: Jenna White

Class A6: Prospect Steers
1. Jordan Landin with Bat Bear; 2. Trey Stottsberry with MVF Lil Urban Iffy; 3. Beau Stottsberry with MVF Lil Urban Hiffy; 4. Claire Brooks with RFD Rock Solid Mark

Champion: Jordan Landin
Reserve: Trey Stottsberry

Open Show

Class 1: Junior Heifer Calves
1. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Josie; 2. Springfields Farm with Springfields Controversy; 3. Rolling Hills Miniature Herefords with RHH Iowa White Oak Girl; 4. Sunny Creek Farms with SC’s Mika; 5. Rick & Debra Flohr with RFD Kid’s Anticipation

Class 2: Junior Heifer Calves
1. River Ridge Mini Herefords with MPK Grace Quip; 2. Fordyce Farms with Bat Sweet Sprinkles; 3. Springfields Farm with SF SCW Kendall; 4. Rick & Debra Flohr with RFD Gada’s Near Miss; 5. Bill & Bonnie Hairrell with BBB Izar’s Mollie Jo

Champion: Meadowview Farms with MVF Lil Urban Josie
Reserve: Springfields Farm with Springfields Controversy

Class 3: Spring Heifer Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady; 2. River Ridge Mini Herefords with RR Sassy; 3. D+S Mini Herefords with D+S Princess Kate

Class 4: Spring Heifer Calves
1. Sandy Hills Farm with SHF Disco Sunni; 2. Fordyce Farms with Bat Gracie; 3. Cody & Ashley Herman with HL SSF Snow White H104-ET; 4. Splitt Creek Ranch with SS Miss Money ET

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady
Reserve: Sandy Hills Farm with SHF Disco Sunni

Class 5: Intermediate Senior Heifers
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie; 2. Rolling Hills Miniature Herefords with RHH Elly; 3. River Ridge Mini Herefords with RR Heidi; 4. Sunny Creek Farms with Miss Ali’s Dora

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie
Reserve: Rolling Hills Miniature Herefords with RHH Elly

Class 6: Summer Senior Heifers
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss M&M; 2. D+S Mini Herefords with Susie Q; 3. Leah Stroud with 05’s B-Day Joy; 4. Fordyce Farms with Bat Twizzle Dee

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss M&M
Reserve: D+S Mini Hereford with Susie Q

Class 7: Spring Senior Heifers
1. Leah Stroud with LS Star Saphire 05N9; 2. Cream & Crimson Cattle Co. with C&C’s Gypsie Rain Naomi

Class 8: Spring Senior Heifers
1. Sandy Hills Farm with SHF Discoe Dede; 2. Splitt Creek Ranch with SS Kora ET; 3. Rick & Debra Flohr with KAP Huntress Telia

Champion: Sandy Hills Farm with SHF Disco Dede
Reserve: Splitt Creek Ranch with SS Kora ET

Grand Champion Heifer:
Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady

Reserve Grand Champion Heifer:
Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie

Class 9: Cow/Calf Pair
1. Springfields Farms with KAP Sasha Rose; 2. Bill & Bonnie Hairrell with C&C’s Hallie Jo

Champion: Springfields Farms with KAP Sasha Rose
Reserve: Bill & Bonnie Hairrell with C&C’s Hallie Jo

Class 10: Pair of Females Bred & Owned
1. Splitt Creek Ranch; 2. Sandy Hills Farm; 3. Rolling Hills Miniature Herefords; 4. Fordyce Farms

Class 11: Prospect Steers
1. Fordyce Farms with Bat Bear; 2. Springfields Farm with Tate; 3. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Hiffy; 4. D+S Mini Herefords with Andro

Class 12: Prospect Steers
1. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Iffy; 2. Rick and Debra Flohr with RFD Rock Solid Mark

Champion: Fordyce Farms with Bat Bear
Reserve: Meadowview Farms with MVF Lil Urban Iffy

Class 13: Market Steers
1. Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk; 2. Springfields Farm with SF Wreckless Driver; 3. D+S Mini Herefords with Hank

Champion: Leah Stroud with WW Joseph’s Dusk
Reserve: Springfields Farm with SF Wreckless Driver

Class 14: Junior Bull Calves
1. WO Show Me Sweet Willie; 2. Sandy Hills Farm with SHF Kiels Styker

Champion: WO Show Me Sweet Willie
Reserve: Sandy Hills Farm with SHF Kiels Styker

Class 15: Spring Bull Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Wymore; 2. Splitt Creek Ranch with SS KC Joe 996 ET; 3. Sandy Hills Farm with SHF Disco Pauly; 4. River Ridge Mini Herefords with RR Oliver

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Wymore
Reserve: Splitt Creek Ranch with SS KC Joe 996 ET

Class 16: Summer Senior Bull
1. Leah Stroud with WW Tom Thumb

Champion: Leah Stroud with WW Tom Thumb

Class 17: Spring Senior Bull
1. Sandy Hills Farm with SHF Disco Thunder

Champion: Sandy Hills Farm with SHF Disco Thunder

Grand Champion Bull:
Sandy Hills Farm with SHF Disco Thunder

Reserve Grand Champion Bull:
Splitt Creek Ranch with SS Wymore

Class 18: Pair of Bulls Bred & Owned
1. Sandy Hills Farm; 2. Splitt Creek Ranch

American Royal

Class 1: Junior Heifer Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady; 2. Rolling Hills Mini Herefords with RHH Iowa White Oak Girl; 3. Eric & Tina Snyder with RR Sassy; 4. Eric & Tina Snyder wtih MPK Grace Quip

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady
Reserve: Rolling Hills Mini Herefords with RHH Iowa White Oak Girl

Class 2: Senior Heifer Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Money ET

Class 3: Senior Heifer Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie; 2. Eric & Tina Snyder with RR Heidi; 3. Brent White with RHH Elly

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Miss Halie
Reserve: Eric & Tina Snyder with RR Heidi

Class 4: Junior Heifers
1. Harlo Cattle Co. with KAP Viking’s 4L Adair; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Tiana; 3. Splitt Creek Ranch with SS Miss M&M

Class 5: Junior Heifers
1. Landgren Ranch with JW’s Shiloh; 2. Splitt Creek Ranch with SS Miss Willow

Class 6: Junior Heifers
1. Splitt Creek Ranch with SS Kora ET

Champion: Harlo Cattle Co. with KAP Viking’s 4L Adair
Reserve: Splitt Creek Ranch with SS Kora ET

Grand Champion Heifer: Splitt Creek Ranch with SS Miss Lady
Reserve Grand Champion: Harlo Cattle Co. with KAP Vikings 4L Adair

Class 9: Pair of Females
1. Splitt Creek Ranch

Class 10: Junior Bull Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS Wymore; 2. Eric & Tina Snyder with RR Oliver

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Wymore
Reserve: Eric & Tina Snyder with RR Oliver

Class 11: Junior Bull Calves
1. Splitt Creek Ranch with SS KC Joe 996 ET

Class 13: Junior Bulls
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Roll The Dice; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s Too Cool

Class 14: Junior Bulls
1. Splitt Creek Ranch with SS Mr Seth; 2. J Bar W Cattle Co. with JW’s A Top Gun

Champion: Splitt Creek Ranch with SS Mr Seth
Reserve: J Bar W Cattle Co. with JW’s Roll The Dice

Grand Champion Bull: Splitt Creek Ranch with SS Mr Seth
Reserve Grand Champion: J Bar W Cattle Co. with JW’s Roll The Dice

Class 18: Pair of Bulls
1. Splitt Creek Ranch; 2. J Bar W Cattle Co.

Class 19: Steers
1. Stephen Mcintyre with Mac’s Rojo Blanco

Class 20: Steers
1. Kayden Offolter with Davey

 

Cow Palace/Grand National

October 14-22, 2011

Class 1 – Junior Heifer Calf

1. Dantre Ranch with DT Jade; 2. Dantre Ranch with DT Stormy Emerald; 3. Potter Ranch Herefords with PJR Majestic Diamond; 4. Sterling Ranch with DBK Evee

Junior Heifer Calf  Champion:  Dantre Ranch with DT Jade
Reserve: Dantre Ranch with DT Stormy Emerald

Class 5 – Early Senior Heifer Calf

1. DuVal Farms with DF Ambers Ol Glory

Senior Heifer Calf Champion: DuVal Farms with DF Ambers Ol Glory

Class 7 – Late Summer Yearling Heifer

1. DuVal Farms with DF Crystal Moon; 2. William Vanherweg with BCR Liberty’s Ginger Snap

Class 8 – Early Summer Yearling Heifer

1. DuVal Farms with DF Charity; 2. Potter Ranch Herefords with PJR Dakota

Intermediate Champion Heifer: Duval Farms with DF Charity
Reserve: DuVal Farms with DF Crystal Moon

Continue reading Cow Palace/Grand National

Pacific Northwest Regional, Salem, Oregon

2011 Junior Showmanship Class Placing
Peewee Division
Cade Eldridge
Bailey Geniesse
Division Champion: Bailey Geniesse

Junior Division
Abby Eldridge
Emma Eldridge
Mikayla Geniesse
Hayden Williams
Division Champion: Mikayla Geniesse

Intermediate Division
Jasmine Hill
Sarah Potter
Kylee Williams
Division Champion: Kylee Williams

Senior Division
Aurora Larkins
Kelsey Potter
Wyatt Qualey
Lauren Uhde
Dillon Veach
Shelby Pick
Division Champion: Kelsey Potter

Champion Showman: Kelsey Potter
Reserve Champion Showman: Mikayla Geniesse

Continue reading Pacific Northwest Regional, Salem, Oregon

Tri-State 2011, Amarillo, Texas

Youth Showmanship
Pre-Junior (ages 3-7)
1st: Aubree Blissard
Also competing: Cole Brown, Barrett Howe, Corbin Marsh, Madeline Smith, Kiera Stare

Junior (ages 8-12)
1st: Alea Smith

Senior (ages 13-18)
1st: Kirstie Kasch
Also Competing: Andrew Aguirre, Cheraye Aguirre, Ethan Smith, Weston Robinson, Leah Stroud

Open Show

Class 1: Spring Heifer Calves
1. LK Robinson Farms, Inc., with LK’s Bonnie; 2. LK Robinson Farms, Inc., with LK’s Taylor; 3. LK Robinson Farms, Inc., with LK’s Half Pint

Division Champion: LK Robinson Farms, Inc., with LK’s Bonnie
Division Reserve: LK Robinson Farms, Inc., with LK’s Taylor

Class 3: Winter Heifer Calves
1. Aubree Blissard with MABC Sara Gold 0402

Class 4: Senior Heifer Calves
1. Greg Schulz with SF Miss Princess Josie

Division Champion: Greg Schulz with SF Miss Princess Josie
Reserve: Aubree blissard with MABC Sara Gold 0402

Class 5: Late Summer Yearling Females
1. Kirstie Kasch with 05’s B-Day Joy; 2. Bill & Dolores Jenkins with LS Queen Anne; 3. Meredith Roberts with Miss Annabelle; 4. LK Robinson Farms, Inc., with WR’s Lois Lane; 5. LK Robinson Farms, Inc., with LK’s Jewel; 6. Greg Schulz with SF Miss DJ’s Samantha

Class 6: Early Summer Yearling Females
1. Cheraye Aguirre with LS Solana 05V8; 2. Bill & Dolores Jenkins with LS Solana 033L

Division Champion: Kirstie Kasch with 05’s B-Day Joy
Reserve: Cheraye Aguirre with LS Solana 05V8

Continue reading Tri-State 2011, Amarillo, Texas

2011 Houston Livestock Show & Rodeo

Fall & Winter Junior Heifer Calves

 

Class 1:  1. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Breeze, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Macy, 3. Charlotte & Steve Williams with 05’s B-day Joy, 4. Bill & Dolores Jenkins with LS Queen Anne 055K, 5. Weston Robinson with WR’s Lois Lane, 6. Meredith Roberts with Triple D’s Destiny

 

Champion Fall & Winter Heifer Calves – KAP 1/2 Huntress Breeze

 

Reserve Champion Fall & Winter Heifer Calves – TLT Miss Macy

 

Summer Junior Heifers

 

Class 4: 1. Bill & Dolores Jenkins with LS Solana 033L, 2. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Faith

 

Class 5: 1. Juff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Kati, 2. Gracie Clark with Sunkist, 3. Schertz Livestock with LLLS Miss Dorla, 4. Dan Kasselder with DNA’s Dixey, 5. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Kate, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Emma

 

Class 6: 1. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Athena, 3. Dan Kasselder with DNA’s Daisey, 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Adele, 5. LK Robinson Farms with LK Little Missy

 

Champion Summer Junior Heifer Calf – KAP 1/2 Huntress Kati

 

Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf – Sunkist

 

Spring Junior Heifer Calves

 

Class 9: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. S&K Herefords with SC Miss Annable, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s Laci’s Lil Sis, 4. Steve Splitt with SS Miss Willow, 5. Steve Splitt with SS Miss Lacy, 6. S&K Herefords with SC Miss Arianna

 

Class 10: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s McKenna, 2. Steve Splitt with Miss Pretty Penney, 3. Montgomery Mini Herefords with HD Decker’s Miss Mabeline 1, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Lucey, 5. Jeff Fulghan with KAP’s Viking’s Lil Cupid

 

Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s Shiloh

 

Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf – SC Miss Annable

 

Fall & Winter Intermediate Heifers

 

Class 13: 1. LK Robinson Farms with SF Miss Max Lilly

 

Class 14: 1. Montgomery Mini Herefords with HD TJ’s Alley Surprise, 2. Meredith Roberts with KBH Little Juliet

 

Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – HC TJ’s Alley Surprise

 

Reserve Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – KBH Little Juliet

 

Summer Intermediate Heifers

 

Class 17: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Miss Tyler, 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775, 3. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 973L, 4. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 5. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak

 

Class 18: 1. Jeff Bash with Miss Kitty, 2. Mason Leifeste with TLT Miss Molly, 3. Leah Stroud with WW Golden June, 4. Andrew Aguirre with LS Miss Oak Ridge

 

Champion Summer Intermediate Heifer – JW’s Miss Tyler

 

Reserve Champion Summer Intermediate Heifer – Miss Kitty

 

Spring Intermediate Heifers

 

Class 21: Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl, 2. Jeff Fulgham with SC Miss Maybell, 3. 4 Wall Farms with SF Miss Chey Girl, 4. 4 Wall Farms with SF Miss Willy Girl

 

Champion Spring Intermediate Heifer – SF Mac Golden Girl

 

Reserve Champion Spring intermediate Heifer – SC Miss Maybell

 

Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Breeze

 

Reserve Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Kati

 

Cow/Calf

 

Class 26: 1. Weston Robinson with LS Miss Pebble O’Gold 87U2, 2. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

 

Champion Cow/Calf – LS Miss Pebble O’Gold 87U2

 

Reserve Champion Cow?Calf – SS Miss Mercedes

 

Pair of Females

 

Class 29: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster

 

Champion Pair of Females – JW’s Shiloh

 

Reserve Champion Pair of Females – SC Miss Aster

 

Fall & Winter Junior Bull Calves

 

Class 32: 1. Greg Schulz with SF Mr. Maximillian Lex, 2. Meredith Roberts with JAM Duke of Guns, 3. 4 Wall Farms with JAM Napoleon

 

Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – SF Mr. Maximillian Lex

 

Reserve Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – JAM Duke of Guns

 

Summer Junior Bull Calves

 

Class 35: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Tom Thumb, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Ted, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s All In

 

Class 36: 1. LK Robinson Farms with LK Spencer, 2. Bergheim Mini Herefords with BMH Prince Ferdinand, 3. Jeff Fulgham with KAP inch of Fletcher, 4. LK Robinson Farms with LK Sexi’s Sox, 5. JBarW Cattle Co. with JW’s Rocket, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Jack

 

Champion Summer Junior Bull Calf – WW Tom Thumb

 

Reserve Champion Summer Junior Bull Calf – LK Spencer

 

Spring Junior Bull Calves

 

Class 39: 1. Steve Splitt with SS Mr. Seth, 2. Cole Cattle with CCC Lance’s Five-0

 

Class 40: 1. Montgomery Mini Herefords with HD Sir Dexter

 

Champion Spring Junior Bull Calf – SS Mr. Seth

 

Reserve Champion Spring Junior Bull Calf – HD Sir Dexter

 

Fall & Winter Intermedite Bulls

 

Class 43: 1. Greg Schulz with SS Mr. Kirk

 

Champion Fall & Winter Intermediate Bull – SS Mr. Kirk

 

Summer Intermediate Bulls

 

Class 47: 1. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil, 2. Jeff Fulgham with LS Pine Mountain 945K

 

Champion Summer Intermediate Bull – JAM Husky Lil Devil

 

Reserve Champion Summer Intermediate Bull – LS Pine Mountain 945K

 

Spring Intermediate Bulls

 

Class 50: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Bad Company

 

Champion Spring Intermediate Bull – JW’s Bad Company

 

2-year-old Bulls

 

Class 53: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E, 2. Cole Cattle Co. with CCC Texas Ranger D02U

 

Champion 2-year-old Bull – WW Sam’s Gold E

 

Reserve Champion 2-year-old Bull – CCC Texas Ranger D02U

 

Grand Champion Bull – SS Mr. Seth

 

Reserve Grand Champion Bull – JW’s Bad Company

 

Pair of Bulls

 

1. Steve Splitt, 2. LK Robinson Farms, 3. Cole Cattle Co.

 

Premier Exhibitor

 

Steve Splitt

2011 Star of Texas – Austin, TX

Star of Texas Fair and Rodeo – Austin, Texas

 

Fall & Winter Junior Heifer Calves

 

Class 1: 1. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Breeze, 2. LK Robinson Farms with WR’s Lois Lane, 3. Bill & Dolores Jenkins with LS Queen Anne 055K, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Macy, 5. Charlotte & Steve Williams with 05’s B-day Joy, 6. Meredith Roberts with Triple D’s Destiny

 

Champion Fall & Winter Junior Heifer Calf – KAP 1/2 Huntress

 

Reserve Champion Fall & Winter Junior Heifer Calf – WR’s Lois Lane

 

Summer Junior Heifer

 


 

Class 2: 1. Bill & Dolores Jenkins with LS Solana 033L, 2. Charles & Ronda Fowler with DHR Pattie, 3. Charles & Ronda Fowler with DHR Faith, 4. Jack King with JK’s Miss Lou C1

 

Class 3: 1. Landen Schertz with LLLS Miss Doria, 2. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Kati, 3. Charles & Ronda Fowler with DHR Kate, 4. Charles & Ronda Fowler with DHR Emma

 

Class 4: 1. Lesta Kugeler with SC Miss Aster, 2. Lester Kugeler with SC Miss Adele, 3. LK Robinson Farms with LK Little Missy

 

Champion Summer Junior Heifer Calf – SC Miss Aster

 

Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf – LLLS Miss Doria

 

Spring Junior Heifer Calves

 

Class 5: 1. Justin Grady with JW’s Laci’s Lil Sis, 2. Shelby Ehart with SC Miss Arianna, 3. Shelby Ehart with SC Miss Anneable, 4. Steve Splitt with SS Miss Willow, 5. Steve Splitt with SS Miss Brenda, 6. Steve Splitt with SS Miss Lacie, 7. Charles & Ronda Fowler with SS Miss Asia

 

Class 6: 1. Justin Grady with JW’s McKenna, 2. Steve Splitt, 3. Jeff Fulgham with KAP Viking’s Lil Cupid, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Missy Lucey, 5. Greg Schulz with HD Decker’s Miss

 

Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s Laci’s Lil Sis

 

Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s McKenna

 

Fall & Winter Intermediate Heifer

 

Class 7: 1. Hilliary Dumas with HD TJ’s Alley Surprise, 2. Meredith Roberts with KBH Little Juliet

 

Class 8: 1. Jack King with JK’s Miss, 2. LK Robinson Farms with SF Miss Max Lilly

 

Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – JK’s Miss

 

Reserve Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – Miss Max Lilly

 

Summer Intermediate Heifer

 

Class 9: 1. Jeff Bash with SS Miss Kitty, 2. Mason Leifeste with TLT Miss Molly, 3. Andrew Aguirre with LS Miss Oak Ridge 9025, 4. Leah Stroud with WW Golden June

 

Class 10: 1. Justin Grady with JW’s Miss Tyler, 2. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 3. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady, 4. Aubrey Blissard with LS Miss Sierra Oak 9V64, 5. Aubrey Blissard with LS Sir Tristan’s Lady

 

Champion Summer Intermediate Heifer – JW’s Miss Tyler

 

Reserve Champion Summer Intermediate Heifer – SS Miss Kitty

 

Spring Intermediate Heifer

 

Class 11: 1. Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl, 2. Jeff Fulgham with SC Miss Maybell

 

Champion Spring Intermediate Heifer – SF Max Golden Girl

 

Reserve Champion Spring Intermediate Heifer – SC Miss Maybell

 

Grand Champion Female – JW’s Miss Tyler

 

Reserve Grand Champion Female – SS Miss Kitty

 

Cow/Calf

 

Class 12: 1. LK Robinson Farms with LS Miss Pebble O’Gold, 2. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

 

Pair of Females

 

Class 13: 1. Justin Grady, 2. Lesta Kugeler, 3. Steve Splitt, 4. Charles & Ronda Fowler

 

Fall & Winter Junior Bull Calves

 

Class 14: 1. Meredith Roberts with JAM Duke of Guns, 2. Greg Schulz with SS Mr. Maximillian Lex

 

Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – JAM Duke of Guns

 

Reserve Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – SS Mr. Maximillian Lex

 

Summer Junior Bull Calf

 

Class 15: 1. Justin Grady with JW’s All In, 2. Charlotte & Steve Williams with WW Tom Thumb

 

Class 16: 1. Charles & Ronda Fowler with DHR Jack, 2. Richard McLean with BMH Prince Ferdinand, 3. Justin Grady with JW’s Rocket, 4. Jeff Fulgham with KAP Inch of Fletcher, 5. LK Robinson Farms with LK Spencer, 6. Justin Grady with JW’s A Top Gun, 7. LK Robinson Farms with LK’s Sexi’s Sox

 

Champion Summer Junior Bull Calf – DHR Jack

 

Reserve Champion Summer Junior Bull Calf – JW’s All In

 

Spring Junior Bull

 

Class 17: 1. Steve Splitt, 2. Jack King with JK’s King Arthur

 

Class 18: 1. Greg Schulz with HD Sir Dexter

 

Champion Spring Junior Bull – Splitt Creek

 

Reserve Spring Junior Bull – HD Sir Dexter

 

Fall & Winter Intermediate Bull

 

Class 20: 1. Greg Schulz with SS Mr. Kirk

 

Champion Fall & Winter Bull – SS Mr. Kirk

 

Summer Intermediate Bull

 

Class 21: 1. Jack King with JK’s High Jumper, 2. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil, 3. Jeff Fulgham with LS Pine Mountain 945K

 

Champion Summer Intermediate Bull – JK’s High Jumper

 

Reserve Champion Summer Intermediate Bull – JAM Husky Lil Devil

 

Spring Intermediate Bull

 

Class 22: 1. Justin Grady with JW’s Bad Company

 

Champion Spring Intermediate Bull – JW’s Bad Company

 

2-Year-Old Bull

 

Class 23: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E

 

Champion 2-Year-Old Bull – WW Sam’s Gold E

 

Grand Champion Bull – WW Sam’s Gold E

 

Reserve Grand Champion Bull – SS Mr Kirk

 

Pair of Bulls

 

Class 24: 1. LK Robinson Farms, 2. Justin Grady

 

Prospect Steers

 

Class 25: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Rambunctious Sam, 2. Aubree Blissard with Salty, 3. Charlotte & Steve Williams with WW Joseph’s Dusk, 4. Lydia Schertz with SS Mr Dempster

 

Class 26: 1. Landen Schertz with SS Mr Leroy

 

Champion Prospect Steer – SS Mr Leroy

 

Reserve Champion Prospect Steer – WW Rambunctious Sam

 

Market Steers

 

Class 27: 1. Landen Schertz with KAP Leander Viking, 2. Landen Schertz with SS Sir Simmon

 

Class 28: 1. Kirstie Kasch with WW Evening Rockstar, 2. Meredith Mikeska with Melvin, 3. Liberty Cooper with KAP Karl Viking

 

Champion Market Steer – WW Evening Rockstar

 

Reserve Champion Market Steer – Melvin

 

 

 

 

 

 

 

Houston Results

Fall & Winter Junior Heifer Calves

Class 1: 1. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Breeze, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Macy, 3. Charlotte & Steve Williams with 05’s B-day Joy, 4. Bill & Dolores Jenkins with LS Queen Anne 055K, 5. Weston Robinson with WR’s Lois Lane, 6. Meredith Roberts with Triple D’s Destiny

Champion Fall & Winter Heifer Calves – KAP 1/2 Huntress Breeze

Reserve Champion Fall & Winter Heifer Calves – TLT Miss Macy

Summer Junior Heifers

Class 4: 1. Bill & Dolores Jenkins with LS Solana 033L, 2. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Faith

Class 5: 1. Juff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Kati, 2. Gracie Clark with Sunkist, 3. Schertz Livestock with LLLS Miss Dorla, 4. Dan Kasselder with DNA’s Dixey, 5. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Kate, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Emma

Class 6: 1. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Athena, 3. Dan Kasselder with DNA’s Daisey, 4. Salt Creek Ranch with SC Miss Adele, 5. LK Robinson Farms with LK Little Missy

Champion Summer Junior Heifer Calf – KAP 1/2 Huntress Kati

Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf – Sunkist

Spring Junior Heifer Calves

Class 9: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. S&K Herefords with SC Miss Annable, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s Laci’s Lil Sis, 4. Steve Splitt with SS Miss Willow, 5. Steve Splitt with SS Miss Lacy, 6. S&K Herefords with SC Miss Arianna

Class 10: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s McKenna, 2. Steve Splitt with Miss Pretty Penney, 3. Montgomery Mini Herefords with HD Decker’s Miss Mabeline 1, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Lucey, 5. Jeff Fulghan with KAP’s Viking’s Lil Cupid

Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s Shiloh

Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf – SC Miss Annable

Fall & Winter Intermediate Heifers

Class 13: 1. LK Robinson Farms with SF Miss Max Lilly

Class 14: 1. Montgomery Mini Herefords with HD TJ’s Alley Surprise, 2. Meredith Roberts with KBH Little Juliet

Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – HC TJ’s Alley Surprise

Reserve Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – KBH Little Juliet

Summer Intermediate Heifers

Class 17: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Miss Tyler, 2. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 9775, 3. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady 973L, 4. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 5. Aubree Blissard with LS Miss Sierra Oak

Class 18: 1. Jeff Bash with Miss Kitty, 2. Mason Leifeste with TLT Miss Molly, 3. Leah Stroud with WW Golden June, 4. Andrew Aguirre with LS Miss Oak Ridge

Champion Summer Intermediate Heifer – JW’s Miss Tyler

Reserve Champion Summer Intermediate Heifer – Miss Kitty

Spring Intermediate Heifers

Class 21: Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl, 2. Jeff Fulgham with SC Miss Maybell, 3. 4 Wall Farms with SF Miss Chey Girl, 4. 4 Wall Farms with SF Miss Willy Girl

Champion Spring Intermediate Heifer – SF Mac Golden Girl

Reserve Champion Spring intermediate Heifer – SC Miss Maybell

Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Breeze

Reserve Grand Champion Heifer – KAP 1/2 Huntress Kati

Cow/Calf

Class 26: 1. Weston Robinson with LS Miss Pebble O’Gold 87U2, 2. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

Champion Cow/Calf – LS Miss Pebble O’Gold 87U2

Reserve Champion Cow?Calf – SS Miss Mercedes

Pair of Females

Class 29: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Shiloh, 2. Salt Creek Ranch with SC Miss Aster

Champion Pair of Females – JW’s Shiloh

Reserve Champion Pair of Females – SC Miss Aster

Fall & Winter Junior Bull Calves

Class 32: 1. Greg Schulz with SF Mr. Maximillian Lex, 2. Meredith Roberts with JAM Duke of Guns, 3. 4 Wall Farms with JAM Napoleon

Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – SF Mr. Maximillian Lex

Reserve Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – JAM Duke of Guns

Summer Junior Bull Calves

Class 35: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Tom Thumb, 2. Travis & Lauren Turner with TLT Ted, 3. JBarW Cattle Co. with JW’s All In

Class 36: 1. LK Robinson Farms with LK Spencer, 2. Bergheim Mini Herefords with BMH Prince Ferdinand, 3. Jeff Fulgham with KAP inch of Fletcher, 4. LK Robinson Farms with LK Sexi’s Sox, 5. JBarW Cattle Co. with JW’s Rocket, 6. Charles & Ronda Fowler/Dry Hollow Ranch with DHR Jack

Champion Summer Junior Bull Calf – WW Tom Thumb

Reserve Champion Summer Junior Bull Calf – LK Spencer

Spring Junior Bull Calves

Class 39: 1. Steve Splitt with SS Mr. Seth, 2. Cole Cattle with CCC Lance’s Five-0

Class 40: 1. Montgomery Mini Herefords with HD Sir Dexter

Champion Spring Junior Bull Calf – SS Mr. Seth

Reserve Champion Spring Junior Bull Calf – HD Sir Dexter

Fall & Winter Intermedite Bulls

Class 43: 1. Greg Schulz with SS Mr. Kirk

Champion Fall & Winter Intermediate Bull – SS Mr. Kirk

Summer Intermediate Bulls

Class 47: 1. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil, 2. Jeff Fulgham with LS Pine Mountain 945K

Champion Summer Intermediate Bull – JAM Husky Lil Devil

Reserve Champion Summer Intermediate Bull – LS Pine Mountain 945K

Spring Intermediate Bulls

Class 50: 1. JBarW Cattle Co. with JW’s Bad Company

Champion Spring Intermediate Bull – JW’s Bad Company

2-year-old Bulls

Class 53: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E, 2. Cole Cattle Co. with CCC Texas Ranger D02U

Champion 2-year-old Bull – WW Sam’s Gold E

Reserve Champion 2-year-old Bull – CCC Texas Ranger D02U

Grand Champion Bull – SS Mr. Seth

Reserve Grand Champion Bull – JW’s Bad Company

Pair of Bulls

1. Steve Splitt, 2. LK Robinson Farms, 3. Cole Cattle Co.

Premier Exhibitor

Steve Splitt

 

Austin Results

Star of Texas Fair and Rodeo – Austin, Texas

Fall & Winter Junior Heifer Calves

Class 1: 1. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Breeze, 2. LK Robinson Farms with WR’s Lois Lane, 3. Bill & Dolores Jenkins with LS Queen Anne 055K, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Miss Macy, 5. Charlotte & Steve Williams with 05’s B-day Joy, 6. Meredith Roberts with Triple D’s Destiny

Champion Fall & Winter Junior Heifer Calf – KAP 1/2 Huntress

Reserve Champion Fall & Winter Junior Heifer Calf – WR’s Lois Lane

Summer Junior Heifer

Class 2: 1. Bill & Dolores Jenkins with LS Solana 033L, 2. Charles & Ronda Fowler with DHR Pattie, 3. Charles & Ronda Fowler with DHR Faith, 4. Jack King with JK’s Miss Lou C1

Class 3: 1. Landen Schertz with LLLS Miss Doria, 2. Jeff Fulgham with KAP 1/2 Huntress Kati, 3. Charles & Ronda Fowler with DHR Kate, 4. Charles & Ronda Fowler with DHR Emma

Class 4: 1. Lesta Kugeler with SC Miss Aster, 2. Lester Kugeler with SC Miss Adele, 3. LK Robinson Farms with LK Little Missy

Champion Summer Junior Heifer Calf – SC Miss Aster

Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf – LLLS Miss Doria

Spring Junior Heifer Calves

Class 5: 1. Justin Grady with JW’s Laci’s Lil Sis, 2. Shelby Ehart with SC Miss Arianna, 3. Shelby Ehart with SC Miss Anneable, 4. Steve Splitt with SS Miss Willow, 5. Steve Splitt with SS Miss Brenda, 6. Steve Splitt with SS Miss Lacie, 7. Charles & Ronda Fowler with SS Miss Asia

Class 6: 1. Justin Grady with JW’s McKenna, 2. Steve Splitt, 3. Jeff Fulgham with KAP Viking’s Lil Cupid, 4. Travis & Lauren Turner with TLT Missy Lucey, 5. Greg Schulz with HD Decker’s Miss

Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s Laci’s Lil Sis

Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf – JW’s McKenna

Fall & Winter Intermediate Heifer

Class 7: 1. Hilliary Dumas with HD TJ’s Alley Surprise, 2. Meredith Roberts with KBH Little Juliet

Class 8: 1. Jack King with JK’s Miss, 2. LK Robinson Farms with SF Miss Max Lilly

Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – JK’s Miss

Reserve Champion Fall & Winter Intermediate Heifer – Miss Max Lilly

Summer Intermediate Heifer

Class 9: 1. Jeff Bash with SS Miss Kitty, 2. Mason Leifeste with TLT Miss Molly, 3. Andrew Aguirre with LS Miss Oak Ridge 9025, 4. Leah Stroud with WW Golden June

Class 10: 1. Justin Grady with JW’s Miss Tyler, 2. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 3. Aubree Blissard with LS Sir Tristan’s Lady, 4. Aubrey Blissard with LS Miss Sierra Oak 9V64, 5. Aubrey Blissard with LS Sir Tristan’s Lady

Champion Summer Intermediate Heifer – JW’s Miss Tyler

Reserve Champion Summer Intermediate Heifer – SS Miss Kitty

Spring Intermediate Heifer

Class 11: 1. Jeff Fulgham with SF Max Golden Girl, 2. Jeff Fulgham with SC Miss Maybell

Champion Spring Intermediate Heifer – SF Max Golden Girl

Reserve Champion Spring Intermediate Heifer – SC Miss Maybell

Grand Champion Female – JW’s Miss Tyler

Reserve Grand Champion Female – SS Miss Kitty

Cow/Calf

Class 12: 1. LK Robinson Farms with LS Miss Pebble O’Gold, 2. Greg Schulz with SS Miss Mercedes

Pair of Females

Class 13: 1. Justin Grady, 2. Lesta Kugeler, 3. Steve Splitt, 4. Charles & Ronda Fowler

Fall & Winter Junior Bull Calves

Class 14: 1. Meredith Roberts with JAM Duke of Guns, 2. Greg Schulz with SS Mr. Maximillian Lex

Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – JAM Duke of Guns

Reserve Champion Fall & Winter Junior Bull Calf – SS Mr. Maximillian Lex

Summer Junior Bull Calf

Class 15: 1. Justin Grady with JW’s All In, 2. Charlotte & Steve Williams with WW Tom Thumb

Class 16: 1. Charles & Ronda Fowler with DHR Jack, 2. Richard McLean with BMH Prince Ferdinand, 3. Justin Grady with JW’s Rocket, 4. Jeff Fulgham with KAP Inch of Fletcher, 5. LK Robinson Farms with LK Spencer, 6. Justin Grady with JW’s A Top Gun, 7. LK Robinson Farms with LK’s Sexi’s Sox

Champion Summer Junior Bull Calf – DHR Jack

Reserve Champion Summer Junior Bull Calf – JW’s All In

Spring Junior Bull

Class 17: 1. Steve Splitt, 2. Jack King with JK’s King Arthur

Class 18: 1. Greg Schulz with HD Sir Dexter

Champion Spring Junior Bull – Splitt Creek

Reserve Spring Junior Bull – HD Sir Dexter

Fall & Winter Intermediate Bull

Class 20: 1. Greg Schulz with SS Mr. Kirk

Champion Fall & Winter Bull – SS Mr. Kirk

Summer Intermediate Bull

Class 21: 1. Jack King with JK’s High Jumper, 2. Meredith Roberts with JAM Husky Lil Devil, 3. Jeff Fulgham with LS Pine Mountain 945K

Champion Summer Intermediate Bull – JK’s High Jumper

Reserve Champion Summer Intermediate Bull – JAM Husky Lil Devil

Spring Intermediate Bull

Class 22: 1. Justin Grady with JW’s Bad Company

Champion Spring Intermediate Bull – JW’s Bad Company

2-Year-Old Bull

Class 23: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Sam’s Gold E

Champion 2-Year-Old Bull – WW Sam’s Gold E

Grand Champion Bull – WW Sam’s Gold E

Reserve Grand Champion Bull – SS Mr Kirk

Pair of Bulls

Class 24: 1. LK Robinson Farms, 2. Justin Grady

Prospect Steers

Class 25: 1. Charlotte & Steve Williams with WW Rambunctious Sam, 2. Aubree Blissard with Salty, 3. Charlotte & Steve Williams with WW Joseph’s Dusk, 4. Lydia Schertz with SS Mr Dempster

Class 26: 1. Landen Schertz with SS Mr Leroy

Champion Prospect Steer – SS Mr Leroy

Reserve Champion Prospect Steer – WW Rambunctious Sam

Market Steers

Class 27: 1. Landen Schertz with KAP Leander Viking, 2. Landen Schertz with SS Sir Simmon

Class 28: 1. Kirstie Kasch with WW Evening Rockstar, 2. Meredith Mikeska with Melvin, 3. Liberty Cooper with KAP Karl Viking

Champion Market Steer – WW Evening Rockstar

Reserve Champion Market Steer – Melvin

 

 

 

2011 NWSS Results are in!

2011 Livestock Results

Open Breeding Cattle – Miniature Herefords –

Class#903A – Junior Prospect Heifers, Calved on or after January 1, 2010

 

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3959 DNA’S DAISEY DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
2nd 3957 Playmate Pearl Dave Morris – EZ Mini Herefords of Whitefish, MT Isabell Johnson of Whitefish, MT
3rd 3960 DNA’S DIXEY DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
4th 3956 LL Playmate Grace James Lindsay – Lindsay Littles of Hot Springs, SD James Lindsay – Lindsay Littles of Hot Springs, SD
5th 3958 SS Misty Lady Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

 

 


Class#903B – Junior Prospect Heifers, Calved on or after January 1, 2010
 

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3955 JW’s January Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3953 SS Miss Jolee Taylor Dorsey of Eaton, CO Taylor Dorsey of Eaton, CO
3rd 3952 SS Miss Pretty Penney Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
4th 3954 SS Kacie ET Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

 

Class#904 – Junior Prospect Steers, Calved on or after January 1, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3962 SS KC Kid Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3961 SS Mr Tony Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
3rd 3964 5H Cooper Rachel Hawkins of Peyton , CO Rachel Hawkins of Peyton , CO

 

Class#CRC903 – Champion & Reserve Prospect Heifers

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3955 JW’s January Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3953 SS Miss Jolee Taylor Dorsey of Eaton, CO Taylor Dorsey of Eaton, CO

 

Class#CRC904 – Champion & Reserve Prospect Steers

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3962 SS KC Kid Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3961 SS Mr Tony Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

 

Class#GRC200 – Grand Champion and Reserve Grand Champion Bull

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3922 SS Sir Wyatt Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3932 DF Prince EB Abby Eldridge – ACE High Cattle of Redmond, OR Eric Eldridge of Redmond, OR

 

Class#GRC100 – Grand Champion & Reserve Grand Champion Female

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3841 JW’s January Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3832 JW’s ShiLoh Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO

 

Class#CRC202 – Champion & Reserve Champion Summer Junior Bull Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3897 KAP 1/2 HUNTER POPEYE ET SPRING TRAIL RANCH, INC. of HILLSBOROUGH, NC Ali Petersen – KP Ranch of Tekamah, NE
2nd 3904 DF Cascade’s High Caliber DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR

 

Class#202A – Summer Junior Bull Calves, calved May 1 – June 30, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3904 DF Cascade’s High Caliber DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR
2nd 3900 05’s He’s All That Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
3rd 3903 WW Tom Thumb Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX
4th 3902 05’s Woodrow Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
5th 3901 JW’s All In Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO

 

Class#202B – Summer Junior Bull Calves, calved May 1 – June 30, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3897 KAP 1/2 HUNTER POPEYE ET SPRING TRAIL RANCH, INC. of HILLSBOROUGH, NC Ali PETERSEN – KP RANCH of TEKAMAH, NE
2nd 3894 JW’s Rocket Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
3rd 3898 05’s One Mo Time Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
4th 3895 05’s Wyatt Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
5th 3893 KAP Inch of Fletcher jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX

 

Class#CRC203 – Champion & Reserve Champion Spring Junior Bull Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3907 LK Sexi S 50X LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX
2nd 3905 JW’s Top Gun Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO

 

Class#203 – Spring Junior Bull Calves, calved April 1 – 30, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3907 LK Sexi S 50X LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX
2nd 3905 JW’s Top Gun Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
3rd 3908 LK Spencer LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX
4th 3906 DHR Jack Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO

 

Class#CRC204 – Champion and Reserve Champion Early Spring Junior Bull Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3911 SS Mr Seth Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3912 DNA’S DALLAS DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO

 

Class#204 – Early Spring Junior Bull Calves, calved March 1 – 31, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3911 SS Mr Seth Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3912 DNA’S DALLAS DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
3rd 3914 LL Playmate George James Lindsay – Lindsay Littles of Hot Springs, SD James Lindsay – Lindsay Littles of Hot Springs, SD

 

Class#CRC205 – Champion & Reserve Champion Winter Junior Bull Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3966 SHF Disco Thunder Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR
2nd 3965 PJR Mischief Blaze Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA

 

Class#205 – Winter Junior Bull Calves, calved January 1 – February 28, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3966 SHF Disco Thunder Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR
2nd 3965 PJR Mischief Blaze Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA

 

Class#CRC206 – Champion and Reserve Champion Fall Intermediate Bull

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3917 SS Mr Kirk Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX

 

Class#206 – Fall Intermediate Bulls, calved October 1 – December 31, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3917 SS Mr Kirk Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX

 

Class#CRC207 – Champion and Reserve Champion Summer Intermediate Bull

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3918 TM Royal Moon Tracer Todd May – TM Ranch of Atwater, DE Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA

 

Class#207 – Summer Intermediate Bulls, calved July 1 – September 30, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3918 TM Royal Moon Tracer Todd May – TM Ranch of Atwater, DE Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA

 

Class#CRC208 – Champion and Reserve Champion Spring Intermediate Bull

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3922 SS Sir Wyatt Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3920 DF Sullivan Pride DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR

 

Class#208 – Spring Intermediate Bulls, calved April 1 – June 30, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3922 SS Sir Wyatt Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3920 DF Sullivan Pride DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR
3rd 3919 JW’s Red One Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
4th 3921 JW’s Bad Company Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
5th 3923 Van Sir Allen Brent Van Dyke – Van Dyke Herefords of Hobbs, NM Chance Van Dyke of Hobbs, NM

 

Class#CRC209 – Champion and Reserve Champion Winter Intermediate Bull

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3927 KAP Orson Hunter KP Ranch of Tekamah, NE Ali Petersen – KP Ranch of Tekamah, NE
2nd 3925 PJR Fara’s Beau Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA

 

Class#209 – Winter Intermediate Bulls, calved January 1 – March 31, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3927 KAP Orson Hunter KP Ranch of Tekamah, NE Ali Petersen – KP Ranch of Tekamah, NE
2nd 3925 PJR Fara’s Beau Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA

 

Class#CRC210 – Champion and Reserve Champion Senior Bull

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3932 DF Prince EB Abby Eldridge – ACE High Cattle of Redmond, OR Eric Eldridge of Redmond, OR
2nd 3930 DNA’S STEWART DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO

 

Class#210 – Senior Two Year Old Bulls, calved January 1 – December 31, 2008

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3932 DF Prince EB Abby Eldridge – ACE High Cattle of Redmond, OR Eric Eldridge of Redmond, OR
2nd 3930 DNA’S STEWART DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
3rd 3931 WW Sam’s Glod E Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX

 

Class#CRC101 – Champion & Reserve Champion Fall Junior Heifer Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3793 Kap 1/2 Huntress Breeze jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX
2nd 3795 SHF Disco Did Two Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR

 

Class#101 – Fall Junior Heifer Calves, calved July 1 – December 31, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3793 Kap 1/2 Huntress Breeze jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX
2nd 3795 SHF Disco Did Two Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR
3rd 3794 05’s B-Day Joy Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
4th 3796 WR’s Lois Lane Weston Robinson of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX

 

Class#CRC102 – Champion & Reserve Champion Summer Junior Heifer Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3801 KAP 1/2 Huntress Kati jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX
2nd 3798 DNA’S DIXEY DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO

 

Class#102A – Summer Junior Heifer Calves, calved May 1 – June 30, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3808 SHF Disco Diamond Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR
2nd 3811 05’s Miss Cheyenne Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
3rd 3807 DHR Kate Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO
4th 3810 DHR Faith Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO
5th 3809 DHR Pattie Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO
6th 3806 RR Autumn Rose Riverslide Ranch of Stevensville, MT Jo Young – Riverslide Ranch of Stevensville, MT
7th 3805 DHR Emma Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO

 

Class#102B – Summer Junior Heifer Calves, calved May 1 – June 30, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3801 KAP 1/2 Huntress Kati jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX
2nd 3798 DNA’S DIXEY DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
3rd 3799 Gott Carolines Georgia Tammy Grauer of Shiloh, OH Tammy Grauer of Shiloh, OH
4th 3800 PJR Dakota Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA
5th 3804 05’s Somethin Special Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
6th 3802 05’s Mo Sylvia Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
7th 3821 SC Miss Alessandra Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO

 

Class#CRC103 – Champion & Reserve Champion Spring Junior Heifer Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3819 DNA’S DAISEY DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
2nd 3812 SC Miss Aster Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO

 

Class#103A – Spring Junior Heifer Calves, calved April 1 – 30, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3819 DNA’S DAISEY DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
2nd 3818 SC Miss Athena Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO
3rd 3823 LK Charissa LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX
4th 3822 LK Little Missy LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX
5th 3820 ABJ Lassie Lawrence Velasquez – ABJ Cattle Company of Santa Rosa, NM Lawrence Velasquez – ABJ Cattle Company of Santa Rosa, NM

 

Class#103B – Spring Junior Heifer Calves, calved April 1 – 30, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3812 SC Miss Aster Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO
2nd 3817 SC Miss Adele Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO
3rd 3815 JW’s Leah Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
4th 3813 ABJ Fallon Lawrence Velasquez – ABJ Cattle Company of Santa Rosa, NM Lawrence Velasquez – ABJ Cattle Company of Santa Rosa, NM
5th 3816 SS Misty Lady Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

 

Class#CRC104 – Champion and Reserve Champion Early Junior Heifer Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3832 JW’s ShiLoh Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3830 SC Miss Arianna Shelby Ehart of Colbran, CO Shelby Ehart of Colbran, CO

 

Class#104A – Early Spring Junior Heifer Calves, calved March 1 – 31, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3832 JW’s ShiLoh Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3834 JW’s Laci’s LiL Sis Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
3rd 3837 SC Miss Anna bel Shelby Ehart – S & K Ehart of Colbran, CO Shelby Ehart of Colbran, CO
4th 3835 SS Miss Asia Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
5th 3831 Playmate Pearl Dave Morris – EZ Mini Herefords of Whitefish, MT Isabell Johnson of Whitefish, MT

 

Class#104B – Early Spring Junior Heifer Calves, calved March 1 – 31, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3830 SC Miss Arianna Shelby Ehart – S & K Ehart of Colbran, CO Shelby Ehart of Colbran, CO
2nd 3825 JW’s Joise Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
3rd 3828 SHF Disco DeDe Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR
4th 3826 SS Miss Lacy Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
5th 3829 DT Misty Diamond Teresa & Dan Speer – Dantre Ranch of Brentwood, CA Nicole Wagner of Linden, CA
6th 3824 LL Playmate Grace James Lindsay – Lindsay Littles of Hot Springs, SD James Lindsay – Lindsay Littles of Hot Springs, SD

 

Class#CRC105 – Champion & Reserve Champion Winter Junior Heifer Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3841 JW’s January Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3839 SS Miss Jolee Taylor Dorsey of Eaton, CO Taylor Dorsey of Eaton, CO

 

Class#105A – Winter Junior Heifer Calves, calved January 1 – February 28, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3848 JW’s McKenna Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3843 Kap Viking’s Lil Cupid jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX
3rd 3842 05’s Bo Shayla Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO
4th 3845 SHF Miley Luther Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR Julie Sandstrom – Sandy Hills Farm of Huntsville, AR

 

Class#105B – Winter Junior Heifer Calves, calved January 1 – February 28, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3841 JW’s January Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3839 SS Miss Jolee Taylor Dorsey of Eaton, CO Taylor Dorsey of Eaton, CO
3rd 3838 SS Miss Pretty Penney Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
4th 3840 SS Kacie ET Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

 

Class#CRC106 – Champion & Reserve Champion Fall Intermediate Heifer

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3852 SF Miss Mary Sue Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX
2nd 3854 DF Sullivans Pearl DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR

 

Class#106 – Fall Intermediate Heifers, calved October 1 – December 31, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3852 SF Miss Mary Sue Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX
2nd 3854 DF Sullivans Pearl DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR
3rd 3855 DF Silver Belle DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR
4th 3849 Orion’s Red Oakette 9211 Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO
5th 3850 Mac’s Kimora Steve McIntyre – McIntrye Cattle of Elbert, CO Steve McIntyre – McIntrye Cattle of Elbert, CO
6th 3853 SF Miss Max Lilly LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX

 

Class#CRC107 – Champion & Reserve Champion Summer Intermediate Heifer

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3858 DF Aurora Borealis DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR
2nd 3857 JW’s Tyler Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO

 

Class#107 – Summer Intermediate Heifers, calved July 1 – September 30, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3858 DF Aurora Borealis DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR
2nd 3857 JW’s Tyler Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
3rd 3856 JW’s Angelina Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
4th 3861 SS Lady Bella ET Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
5th 3860 ABJ Tara Lawrence Velasquez – ABJ Cattle Company of Santa Rosa, NM Lawrence Velasquez – ABJ Cattle Company of Santa Rosa, NM
6th 3859 SF Miss Princess Laci Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX Greg Schulz – Schulz Farm of Bay City, TX

 

Class#CRC108 – Champion & Reserve Champion Spring Intermediate Heifer

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3869 SS Miss Kim Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3870 DNA’s Lillian Mark Landgren – Landgren Ranch of Bartlett, NE Mark Landgren – Landgren Ranch of Bartlett, NE

 

Class#108A – Spring Intermediate Heifers, calved April 1 – June 30, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3870 DNA’s Lillian Mark Landgren – Landgren Ranch of Bartlett, NE Mark Landgren – Landgren Ranch of Bartlett, NE
2nd 3868 SS Miss Kitty Jeff Bash – Old School Genetics of Orleans, NE Jeff Bash – Old School Genetics of Orleans, NE
3rd 3875 JW’s Madison Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
4th 3872 05’s Mo Eva Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA
5th 3874 Gott Gloria Hallelujah Tammy Grauer of Shiloh, OH Tammy Grauer of Shiloh, OH
6th 3873 WW Goilden June Leah Stroud of Borger, TX Leah Stroud of Borger, TX
7th 3867 PJR Little Arianna Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA

 

Class#108B – Spring Intermediate Heifers, calved April 1 – June 30, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3869 SS Miss Kim Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3863 RR Miss Lala Tikette Riverslide Ranch of Stevensville, MT Jo Young – Riverslide Ranch of Stevensville, MT
3rd 3864 Cinder Margaret Aldridge – 7 Ranch of Bayfield, CO Margaret Aldridge – 7 Ranch of Bayfield, CO
4th 3882 KAP Lil Reni Quip Dawn M. Carolei – King’s Rock Farm of Millbrook, NY Ali Petersen – KP Ranch of Tekamah, NE
5th 3866 SS Miss Windi Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
6th 3865 05’s Mo Farrah Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO Randy & Karen Olson – Olson Registered Miniature Herefords of Franktown, CO

 

Class#CRC109 – Champion & Reserve Champion Winter Intermediate Heifer

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3911 SS Mr Seth Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3878 SF Max Golden Girl jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX

 

Class#109 – Winter Intermediate Heifers, calved January 1 – March 31, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3879 SS Miss Mary Lou Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3878 SF Max Golden Girl jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX jeff fulgham – Rafter F Farm of brownsboro, TX
3rd 3877 SS Miss Bree Ethan Smith of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX
4th 3880 KAP Lil Quip Isha Weston Robinson of Amarillo, TX – LK Robinson Farms Inc of Amarillo, TX
5th 3881 EK Royal Cinderella Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

 

Class#CRC301 – Champion & Reserve Champion Cow/Calf

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3886 O5’s Mo Emma DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR

 

Class#301 – Cow/Calf Pair

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3886 O5’s Mo Emma DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR

 

Class#CRC901 – Champion and Reserve Champion Prospect Steer

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 10414 Julie Marsh of Hereford, TX Corbin Marsh of Hereford, TX
2nd 3943 SC Master Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO

 

Class#901A – Prospect Steers, calved January 1 – December 31, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3941 SC Akbar Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO
2nd 3938 SS KC Kid Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
3rd 3947 5H Cooper Rachel Hawkins of Peyton , CO Rachel Hawkins of Peyton , CO
4th 3945 WW Joseph’s Dusk Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX

 

Class#901B – Prospect Steers, calved January 1 – December 31, 2010

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 10414 Julie Marsh of Hereford, TX Corbin Marsh of Hereford, TX
2nd 3943 SC Master Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO
3rd 3944 SC Atticus Shelby Ehart – S & K Ehart of Colbran, CO Shelby Ehart of Colbran, CO
4th 3946 WW Ramunctious Sam Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX Charlotte & Steve Williams – Double W Ranch of Borger, TX
5th 3936 SS Mr Tony Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

 

Class#CRC902 – Champion and Reserve Champion Market Steer

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3950 JW’s Memphis Maxwell Hackman – B&D Show Cattle of Bucyrus, OH Maxwell Hackman – B&D Show Cattle of Bucyrus, OH
2nd 3949 WW Evening Rockstar Kristie Kasch of Skellyton, TX Kristie Kasch of Skellyton, TX

 

Class#902 – Market Steers, calved January 1 – December 31, 2009

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3950 JW’s Memphis Maxwell Hackman – B&D Show Cattle of Bucyrus, OH Maxwell Hackman – B&D Show Cattle of Bucyrus, OH
2nd 3949 WW Evening Rockstar Kristie Kasch of Skellyton, TX Kristie Kasch of Skellyton, TX
3rd 3948 Zero Benjamin James of Dalhart, TX Benjamin James of Dalhart, TX

 

Class#POB – Pair of Bulls

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3978 SS Sir Wyatt Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
2nd 3976 Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA
3rd 3980 JW’s Bad Company Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO

 

Class#POF – Pair of Females

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3974 JW’s January Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3970 SS Miss Kim Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE
3rd 3972 DuVal Farms of Silverton, OR Jerry, Cynthia & Alyssa DuVal – DuVal Farms of Silverton, OR
4th 3971 DNA’S DAISEY & DNA’S DIXEY DNA CATTLE COMPANY of CALHAN, CO Dan KASSELDER – DNA CATTLE CO of CALHAN, CO
5th 3975 Salt Creek Ranch of Collbran, CO – Salt Creek Ranch of Collbran, CO
6th 3968 Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA Bob Potter – P J Ranch of Winton, CA
7th 3969 DHR Kate and DHR Emma Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO Charles Fowler – Dry Hollow Ranch of Silt, CO

 

Class#CRCPOF – Champion & Reserve Champion Pair of Females

 

Place Back# Animal Name Owner Exhibitor
1st 3974 JW’s January Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO Justin Grady – J BAR W Cattle Co. of Elizabeth, CO
2nd 3970 SS Miss Kim Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE Steve Splitt – Splitt Creek Ranch of North Platte, NE

NAILE Results

North American Livestock Expo
Louisville, KY

Class 1: Junior Heifer Calves
1. Eagle Rock Miniature Herefords with JSH Must Be Molly, 2. D+S Mini Herefords with Susie Q, 3. Fordyce Farms with Bat Twizzle Dee, 4. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Hiedi, 5. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Julie

Class 2: Junior Heifer Calves
1. Rick & Debra Flohr with KAP Huntress Telia, 2. Sandy Hills Farm with SHF Disco Dede, 3. Frank Yantz with FY’s Lydia, 4. Gott Miniature Herefords with Gott Caroline’s Georgia

Class 3. Junior Heifer Calves
1. River Ridge Mini Herefords with Lilly

Champion Junior Heifer Calf: KAP Huntress Telia
Res. Champion Junir Heifer Calf: JSH Must Be Molly

Class 4: Fall & Winter Senior Heifer Calves
1. River Ridge Mini Herefords with Miss Jenna

Champion Fall & Winter Senior Heifer Calf: Miss Jenna

Class 5: Summer Senior Heifer
1. Stines Cattle Co. with CRCS Princess Beckett, 2. Sandy Hills Farm with SHF Disco Bree ET

Class 6: Summer Senior Heifer
1. John Cooper with KAP Viking’s Lil Graci, 2. GOTT Miniature Herefords with GOTT Gloria Hallelujahm 3. River Ridge Mini Herefords with MLU Stella

Champion Summer Senior Heifer: KAP Viking’s Lil Graci
Res. Champion Summer Senior Heifer: CRCS Princess Beckett

Class 7: Spring Senior Heifer
1. John Cooper with KAP Hunter’s Lil Xenia, 2. D+S Mini Herefords withMVF Lil Urban Jolene, 3. Ulrich Miniature Herefords with MLU Maggie

Class 8: Spring Senior Heifer
1. Joseph Seale with SS Miss Stella ET, 2. Ulrich Miniature Herefords with TAC Rowdy’s Deja Vu, 3. Joseph Seale with SS Miss Gidget

Champion Spring Senior Heifer: SS Miss Stella ET
Res. Champion Spring Senior Heifer: KAP Hunter’s Lil Xenia

Grand Champion Female: SS Miss Stella ET
Res. Grand Champion Female: KAP Huntress Telia

Class 9: Cow/Calf
1. KP Ranch, 2. Fordyce Farms, 3. Meadowview Farms

Class 10: Pair of Females Bred/Owned
1. Meadowview Farms

Class 11: Junior Bull Calves
1. KP Ranch with KAP Viking Xeno, 2. John Cooper with KAP 1/2 Hunter Popeye ET, 3. Fangmann Family Miniature Herefords with KAP Haydn Viking, 4. Eagle Rock Miniature Herefords with JSH Mr. Stetson

Class 12: Junior Bull Calves
1. Sandy Hills Farm with SHF Disco Maro, 2. Hidden Creek Farm with HCKF Lil Kid Rock, 3. River Ridge Mini Herefords with Dewey

Class 13: Junior Bull Calves
1. Sandy Hills Farm with SHF Disco Thunder

Champion Junior Bull Calf: SHF Disco Thunder
Res. Champion Junior Bull Calf: KAP Viking Xeno

Class 14: Fall & Winter Senior Bull Calves
1. Sunny Creek Farms with FY’s Lil Theodore

Champion Fall & Winter Senior Bull Calf: FY’s Lil Theodore

Class 15: Summer Senior Bull
1. D+S Miniature Herefords with D+S Tikes Red Baron

Champion Summer Senior Bull: D+S Tikes Red Baron

Class 16: Spring Senior Bull
1. KP Ranch with KAP Orson Hunter, 2. Sandy Hills Farm with SHF King Willie Kiel, 3. Meadowview Farms with MVF Lil Urban Heath

Champion Spring Senior Bull: KAP Orson Hunter
Res. Champion Spring Senior Bull: SHF King Willie Kiel

Class 17: Two Year Old Bull
1. Fordyce Farms with BAT Jolie’s Jett, 2. KP Ranch with KAP Fletcher Quip, 3. John Cooper with KAP Lil Rockin Cash

Champion Two Year Old Bull: BAT Jolie’s Jett
Res. Champion Two Year Old Bull: KAP Fletcher Quip

Grand Champion Bull: SHF Disco Thunder
Res. Grand Champion Bull: KAP Vking Xeno

Class 18: Pair of Bulls Bred/Owned
1. KP Ranch

NILE Recap & Champions

Due to a hail storm in Billings, the NILE was held under a tent. The weather was sunny and warm every day and the rad glow from the tent made a festive atmosphere. Our judge was great, particularly with the children. He took time to question and encourage each one. Dan Vanek took time from his busy schedule to conduct a Showmanship Clinic using Peg Aldridge’ heifer Cinder. I wish I could have recorded the detailed pointers he shared. He was a super teacher. Afterward we had a Cookie Bar featuring all home made cookies. The show stopper were the Miniature Hereford Cookies made by—– Jensen.
Once again we had fabulous prizes. They were handed out by a very pretty and pregnant Casey Morris. What a picture of bounty. Her husband Dave Morris handled the back gate and Cynthia Duvall was show secretary. THANK YOU VOLUNTEERS ! A huge thanks to KP Ranch, Duvals, Peg Aldridge and Lindsy’s Littles, Lakeland Feed and Quality Supply for their sponsorships.

Grand Champion Female: DuVal Farms with DF Aurora Borealis
Reserve Grand Champion Female: Lindsay Littles with LL Playmate Pearl
Grand Champion Bull: Lindsay Littles with LL Playmate George
Reserve Champion Bull: DuVal Farms with DF Sullivan Pride

Cow Palace 2010 Results

Class 1: Spring Heifer
1. Dantre Ranch with DT Misty Diamond, 2. PJ Ranch with PJR Dakota, 3.TM Ranch with TM Gold Oakette, 4. PJ Ranch with PJR Fara’s Jewel, 5. PJ Ranch with PJR Miss Ariel, 6. PJ Ranch with PJR Heart’s Destiny
Champion Jr Heifer Calf: DT Misty Diamond
Reserve Champion Jr Heifer Calf: PJR Dakota
Class 4: Winter Heifer
1. TM Ranch with TM Blessing Sunshine
Class 5: Sr Heifer
1. V7 Ranch with DT Crystal, 2. Straitside Ranch with SSR Lucia 970
Champion Fall Heifer Calf: DT Crystal
Reserve Champion Fall Heifer Calf: SSR Lucia 970
Class 7: Late Summer Yearling Heifer
1. DuVal Farms with DF Aurora Borealis, 2. Elizabeth Vanherweg with Bella Chiave’s Charlotte, 3. Jennifer Sterling with BR Sierra Hyacinth
Class 8: Early Summer Yearling Heifer
1. PJ Ranch with 05’s Mo Eva, 2. DuVal Farms with DF Serenade, 3. PJ Ranch with PJR Little Arianna, 4. Straitside Ranch with SR Micky 965
Champion Intermediate Heifer: DF Aurora Borealis
Reserve Champion Intermediate Heifer: 05’s Mo Eva
Class 10: Spring Yearling Heifer
1. DuVal Farms with DF Abby Rose, 2. DuVal Farms with DF Coral’s BJ, 3. Dantre Ranch with SHF Queen Gin, 4. Straitside Ranch with SSR Melody 953, 5. Straitside Ranch with SSR Carey 960
Champion Spring Heifer: DF Abby Rose
Reserve Champion Spring Heifer: DF Coral’s BJ
Grand Champion Female: DF Aurora Borealis
Reserve Grand Champion Female: 05’s Mo Eva
Class 17: Spring Bull
1. Straitside Ranch with SSR Legacy 03, 2. George Tracy with Rufus, 3. Straitside Ranch with RR Hi And Tike, 4. PJ Ranch with PJR April’s Gunner, 5. PJ Ranch with PJR Blossoms Brody, 6. Luke McFarland with Sweet Red Ford Tracer
Class 18: Jr Bull Calf
1. PJ Ranch with PJR Mischief Blaze, 2. TM Ranch with TM Golden Toughy, 3. Jeff Sterling with Tough Bunny Tracing Dodge
Champion Jr Bull Calf: PJR Mischief Blaze
Reserve Champion Jr Bull Calf: SSR Legacy 03
Class 21: Sr Bull Calf
1. Elizabeth Vanherweg with Bella Chiave’s Vindicator
Champion Fall Bull: Bella Chaive’s Vindicator
Class 23: Late Summer Yearling Bull
1. TM Ranch with TM Royal Moon Tracer
Class 24: Early Summer Yearling Bull
1. DuVal Farms with DF Cascade Mountain Man
Champion Intermediate Bull: TM Royal Moon Tracer
Reserve Champion Intermediate Bull: DF Cascade Mountain Man
Class 26: Spring Yearling Bull
1. DuVal Farms with DF Sullivan Pride
Champion Spring Bull: DF Sullivan Pride
Class 28: Jr Yearling Bull
1. PJ Ranch with PJR Fara’s Beau, 2. Straitside Ranch with SSR Hayden 951, 3. CR Ranch with CR’s Vindicator
Champion Jr Yearling Bull: PJR Fara’s Beau
Reserve Champion Jr Yearling Bull: SSR Hayden 951
Class 30: Sr Yearling Bull
1. Ace High Cattle Co. with DF Prince EB, 2. TM Ranch with PJR Mischief’s Porthos ET
Champion Sr Bull: DF Prince EB
Reserve Champion Sr Bull: PJR Mischief’s Porthos ET
Grand Champion Bull: DF Prince EB
Reserve Grand Champion Bull: PJR Fara’s Beau
Class 33: Get of Sire
1. Duval Farms, 2. PJ Ranch
Class 34: Best Six Head Owned/Exhibited
1. DuVal Farms, 2. Straitside Ranch, 3. PJ Ranch
Class 35: Cow/Calf
1. Dantre Ranch, 2. PJ Ranch

American Royal 2010 Results

2010 AMERICAN ROYAL LIVESTOCK SHOW
MINIATURE HEREFORD SHOW RESULTS
Sunday, October 24, 2010
Judge: Wes Hudson, Harrison, AR

Class 1
1. Salt Creek Ranch with SC Miss Arianna, 2. Julie Sandstromg with SHF Disco De De, 3. Steve & Judy Splitt with SS Miss Lacy, 4. Steve & Emily Meyer with MF Cher, 5. Charles Livingston with WO Show me Late Lucy L102, 6. Steve & Emily Meyer with MF Dory

Class 2
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s January, 2. Steve & Judy Splitt with SS Miss Pretty Penney, 3. River Ridge with Lilly

JR Heifer Calf Reserve Champion: Salt Creek Ranch with SC Miss Arianna
JR Heifer Calf Champion: J Bar W Cattle Co. with JW’s January

Class 3
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Della ET, 2. Brent, Shelly, Jenna White with RHH Holly, 3. River Ridge with Miss Jenna, 4. Andrew Aguirre with SF Miss Mary Sue, 5. Greg Schulz with SF Miss Max Lilly

SR Heifer Calf Reserve Champion: Steve & Judy Splitt with SS Miss Della ET
SR Heifer Calf Champion: Brent, Shelly, Jenna White with RHH Holly

Class 4A
1. J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina, 2. Cheraye Aguirre with DLT SF Aubrey, 3. Ethan Smith with SF Miss Princess Laci, 4. J Bar W Cattle Co. with JW’s Madison, 5. Julie Sandstrom with SHF Disco Bree ET

Class 4B
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Kim, 2. DNA Cattle Co. with DNA’s Lillian, 3. Jeff Bash with SS Miss Kitty, 4. Leah Stroud with WW Golden June, 5. River Ridge with MLU Stella

Reserve Champion JR Heifer: J Bar W Cattle Co. with JW’s Angelina
Champion JR Heifer: Steve & Judy Splitt with SS Miss Kim

Class 5
1. Salt Creek Ranch with SC Miss Aida, 2. Salt Creek Ranch with SC Mis Lyean, 3. Steve & Judy Splitt with EK Veronica J, 4. Steve & Emily Meyer with KAP Lil Quay Viking, 5. Salt Creek Ranch with SC Miss Tosca, 6. Weston Robinson with KAP Lil Quip Isha

Class 6
1. Steve & Judy Splitt with SS Miss Mary Lou, 2. Ethan Smith with SS Miss Bree, 3. Brent, Shelly, Jenna White with SS Miss Abbie ET

Class 8: Cow/Calf
1. Salt Creek Ranch with SC J’s Rockette, 2. Steve & Charlotte Williams with MLV Molly, 3. LK Robinson Farms Inc with KAP Teddy’s Edna, 4. Greg Schulz with SS Mercedes

Class 9
1. J Bar W Cattle Co, 2. Salt Creek Ranch, 3. Steve & Emily Meyer

Class 10
1. Steve & Judy Splitt with SS Mr Seth, 2. Steve & Charlotte Williams with WW Tom Thumb, 3. Nelson Hershberger with KAP Magic Joel, 4. LK Robinson Farms Inc with LK Spencer, 5. River Ridge with Dewey, 6. Gregy Schulz with SF Mr Maxmillian Lex

Class 11
1. Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder

JR Bull Calf Reserve Champion: Steve & Judy Splitt with SS Mr. Seth
JR Bull Calf Champion: Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder

Class 12
1. Steve & Judy Splitt with SS Mr Kirk

SR Bull Calf Champion: Steve & Judy Splitt with SS Mr Kirk

Class 14
1. Steve & Judy Splitt with SS Sire Wyatt, 2. Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder, 3. J Bar W Cattle Co. with JW’s Red One, 4. J Bar W Cattle Co. with JW’z Bad Company

Reserve Champion JR Bull: Julie Sandstrom with SHF King Willie Kiel
Champion JR Bull: Steve & Judy Splitt with SS Sir Wyatt

Class 17
1. DNA Cattle Co. with DNA’s Stewart, 2. Steve & Charlotte Williams with WW Sam’s Gold E, 3. Beverly Strong with TAC Full Ride ET, 4. Brent, Shelly, Jenna White with SS Mr Moses ET

Reserve Champion SR Bull: Steve & Charlotte Williams with WW Same’s Gold E
Champion SR Bull: DNA Cattle Co. with DNA’s Stewart

Reserve Grand Champion Bull: Julie Sandstrom with SHF Disco Thunder
Grand Champion Bull: DNA Cattle Co. with DNA’s Stewart

Class 18
1. J Bar W Cattle Co.

Class 20
1. Kirstie Kasch with WW Evening Rockstar

Champion Market Steer: Kirstie Kasch with WW Evening Rockstar